Oblačno
18°
Bratislava
Ervín
21.4.2025
Porezal ho nožom, lebo hovoril po maďarsky. Na mieste útoku protestovala maďarská mládež
Zdielať na

Porezal ho nožom, lebo hovoril po maďarsky. Na mieste útoku protestovala maďarská mládež

Archívna reportáž

Pozrite si reportáž aj o ďalších Slovákoch ktorí napadli cudzinca

BRATISLAVA / V piatok 28. februára v noci bol na Šafárikovom námestí v Bratislave napadnutý 20-ročný mladík. Podľa prvotných informácií k útoku došlo pravdepodobne preto, že sa so svojím kamarátom rozprával po maďarsky, informuje portál Paraméter.

Muž sa pýtal, prečo hovoria po Maďarsky

Ako píše web Paraméter, polícia prípad vyšetruje a potvrdila, že aj tento motív je predmetom vyšetrovania.

Večer sa pre skupinu štyroch mladých mužov začal ako bežná víkendová zábava. Vyrazili do Bratislavy, a krátko po polnoci sa presunuli k stánku s rýchlym občerstvením na Šafárikovom námestí. Počas čakania na objednávku sa medzi sebou rozprávali po maďarsky.

Pristúpil k nim neznámy mladý muž a spýtal sa ich, prečo hovoria po maďarsky. Jeden z nich mu odpovedal, že preto, lebo sú Maďari. Po tejto odpovedi sa cudzinec začal správať agresívne a vyzval ich, aby si išli kúpiť jedlo "na druhý breh Dunaja," čo je častý výrok extrémistov. Následne vytiahol nôž a pokúsil sa ho priložiť jednému z mladíkov ku krku, no nakoniec mu spôsobil len rezné poranenie na brade.

Útočník mal na krku tetovanie Slovan Bratislava

O incidente sa portál Paraméter dozvedel z neoficiálneho, ale dôveryhodného zdroja. Útočník mal na krku tetovanie s motívom futbalového klubu Slovan Bratislava. Po útoku z miesta činu ušiel. 

Dvadsaťročný mladík utrpel zranenie, ktoré si vyžiadalo lekárske ošetrenie. Jeho poranenie mu ošetrili na pohotovosti. Po incidente sa obrátil na políciu a podal trestné oznámenie. "Prípad je v evidencii príslušného oddelenia Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava I. V tejto veci poverený policajt začal trestné stíhanie vo veci prečinu výtržníctva a ublíženia na zdraví," uviedol hovorca Lukáš Pecek.

Hovorca vo svojej odpovedi odkázal na ustanovenia Trestného zákona (§ 364, ods. 2, písm. a a b), pričom jedno sa vzťahuje na osobitný motív a druhé na priťažujúcu okolnosť. Zároveň spomenul aj § 138 písm. a), ktorý sa týka spáchania trestného činu so zbraňou (nožom), a § 140 písm. a) a b), ktoré definujú trestný čin spáchaný z nenávisti voči národnostnej príslušnosti.

V prípade výtržníctva spáchaného z osobitného motívu môže páchateľovi hroziť trest odňatia slobody v rozmedzí od šiestich mesiacov do troch rokov.

V súvislosti s ublížením na zdraví hovorca odkázal iba na prvý odsek § 156, hoci druhý a tretí odsek sa týkajú osobitného motívu (napríklad nenávisti voči národnostnej príslušnosti) a závažnejšieho spôsobu spáchania skutku (napríklad použitia noža).

V takom prípade by mohol hroziť trest odňatia slobody od jedného do troch rokov, pričom pri závažnejšom konaní by sa mohol pohybovať v rozmedzí dvoch až piatich rokov. Ako však hovorca uviedol, v súčasnej fáze vyšetrovania sa na tieto ustanovenia zatiaľ neodvolával.

Polícia sa vyjadruje a začína trestné stíhanie

V sobotu, dňa 01.03.2025, v skorých ranných hodinách prijali na jednom z obvodných oddelení Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I oznámenie týkajúce sa incidentu, ku ktorému došlo na Štúrovej ulici v Bratislave v blízkosti prevádzky rýchleho občerstvenia.

Podľa doposiaľ zistených informácii mal neznámy muž osloviť štvoricu maďarsky hovoriacich mladíkov s otázkou, či sú z Maďarska, na čo mu jeden z nich kladne odpovedal v slovenskom jazyku. Následne neznámy muž jednému z mladíkov priložil nôž ku krku a spôsobil mu drobné rezné poranenie, nôž odhodil v blízkosti miesta incidentu a z miesta odišiel. Poškodený bezprostredne po skutku nekontaktoval políciu na telefónnom čísle 158 ale sa osobne dostavil na obvodné oddelenie Policajného zboru v prvom Bratislavskom okrese.

V súvislosti s uvedeným prípadom začal poverený príslušník Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I trestné stíhanie pre prečin výtržníctva v jednočinnom súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

Prípadom sa v súčasnosti intenzívne zaoberajú policajti Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave, nakoľko vzniklo podozrenie zo spáchania trestného činu extrémizmu.

Protest v Bratislave

Na útok okamžite zareagovala Slovenská aliancia maďarskej mládeže, ktorá vyzvala na zhromaždenie na mieste útoku. V stredu 5. marca sa sgtretlo približne 150 prevažne mladých ľudí v Bratislave na Šafárikovom námestí. "Radi by sme videli politikov vládnych strán a opozície verejne odsúdiť akýkoľvek druh násilia, obťažovania a diskriminácie na základe národnostnej príslušnosti," zaznelo v ich stanovisku. 

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy