Slovenská realita. Miesto charity končia tony oblečenia v spaľovniach
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Slovensko patrí ku krajinám, ktoré nekompromisne likvidujú falošný tovar, ktorý zaistia colníci. Iba nedávno trnavský colný úrad spálil v peci takmer 4-tisíc kusov oblečenia, približne 8 a pol tisíc topánok a rôzne hračky. No možno by sa to dalo celé robiť úplne inak. V Česku napríklad môžu oblečenie po jednoduchej úprave použiť na humanitárne účely....
Kvôli ušlému zisku je cieľom spaľovňa
Tisícky tričiek, teplákových súprav, obuv. Desiatky tisíc kusov oblečenia len tak zhorí v spaľovni. Trnavskí colníci tento tovar zaistili ešte v januári. Falzifikátov značkového tovaru sa majiteľ vzdal a teda boli zničené. Ide o bežnú prax na Slovensku, ktorá by ale mohla byť úplne iná, ak by sa upravili platné zákony.
Keď totiž majiteľ ochrannej známky, ktorú falšovatelia napodobnili, povie, že nesúhlasí s ďalším použitím takéhoto textilu, tovar musí byť zničený. Problém je aj v tom, že ak by z falošného oblečenia zmizli značkové logá, aj takto upravený tovar stále podlieha clu, hoci by ste ho chceli použiť na humanitárne účely.
Pre ľudí, ktorí prišli o všetko...
Podľa colníkov by totiž majitelia predajom takéhoto oblečenia prišli o milióny eur. Niektoré krajiny ale takýto tovar používajú na humanitárne účely. Stačí odstrániť nášivky a prešiť logá a textil nemusí skončiť v spaľovni.
Napríklad Česká republika falošný textil, ak je zdraviu neškodný, umožňuje miestnym organizáciám získať pre humanitárne účely. Získajú ho pritom úplne zadarmo. Zákon im prikazuje na takomto textile odstrániť reklamné označenia a musia ho označiť nenápadným nápisom HUMANITA. Toto oblečenie pomáha napríklad aj ľuďom, ktorí pri záplavách prišli o všetko.
Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti TWITTER a vyhrajte!
ISIFA/ilustračné