Jasno
11°
Bratislava
Hugo
1.4.2025
Mikuláš Černák chce ísť na slobodu. Posudky sú pre neho zatiaľ priaznivé
Zdielať na

Mikuláš Černák chce ísť na slobodu. Posudky sú pre neho zatiaľ priaznivé

BRATISLAVA / Už v stredu 2.apríla bude pokračovať súd s Mikulášom Černákom. Asi najznámejšia postava slovenského podsvetia chce ísť na slobodu. Posudky z leopoldovskej väznice,viacerých odborníkov aj zamestnancov Ústavu, kde si odpykáva svoj trest, sú pre neho zatiaľ priaznivé.

Päťdesiatosemročný Mikuláš Černák vyrastal v dedinke Telgárt na Strednom Slovensku. Vyučil sa za automechanika. Okolo roku 1992 sa spojil s Milošom Kaštanom a Jánom Kánom. Spoločne začali podnikať. Najskôr robili podvody s faktúrami, neskôr si založili súkromnú bezpečnostnú službu. Postupne skupovali krčmy, erotické salóny a z Brezna sa rozšírili do Banskej Bystrice. Ich pôvodne trojčlenná skupina sa poriadne rozrástla a Černákovci zarábali aj výpalníctvom, kradnutými autami či pašovaným tovarom. Černákova stavebná firma získavala lukratívne záväzky od štátu počas vlády Vladimíra Mečiara. Bolo verejným tajomstvom, že mal krytie nielen od politikov, v polícii, ale aj v Slovenskej informačnej službe. Černákovci sa netajili svojim násilníckym správaním a brutalitou.

Prvou známou obeťou Černáka mal byť telgártsky krčmár Miroslav Vlček, ktorý bol svedkom toho, ako Černákov brat Vlado pri bitke zabil muža. Mal proti nemu vypovedať, ale to sa už nestalo. Zmizol bez stopy a dodnes sa jeho telo nenašlo. Jeho likvidáciu si mal objednať práve Černák. Ten ale vinu v tomto prípade odmieta. Na neverejnom zasadnutí v roku 2011 prešovský Okresný súd uznesením zastavil trestné stíhanie Mikuláša Černáka v tejto veci, a to z dôvodu, že si už odpykával doživotie.

"Ja som ako súdny lekár začínal v 90. rokoch minulého storočia. Mali sme vtedy unikátnu možnosť zažiť to, čo naši mladší kolegovia už nezažili. To sú rozličné útoky a napadnutia automatickými strelnými zbraňami, výbuchy nástražných výbušných systémov a podobne. Bežne sa nám stávalo, že keď som si ráno zapol doma televíziu, videl som, čo ma bude čakať v robote," povedal súdny lekár Peter Kováč. 

Najobávanejší mafián na Slovensku

Černák, označovaný aj ako boss bossov, bol niekoľko rokov najobávanejším mafiánom na Slovensku. Na svedomí má likvidáciu množstva ľudí. V decembri 1997 krátko po bujarej a pamätnej oslave jeho 31.narodenín, ho policajti prvýkrát obvinili z vydierania. Údajne ho nemohli nájsť a vyhlásili po ňom pátranie. Hneď na druhý deň od zverejnenia, sa sám prihlásil na polícii. Postupne sa rozbehol súdny mega proces, aký dovtedy slovenská justícia nezažila.

Historicky prvýkrát bol využitý inštitút chránených svedkov. Alexander "Šani" Horváth bol jedným z Černákových najbližších, ktorý proti nemu svedčil v prípade vraždy poľského milionára Grzegora Szymaneka. Černák bol ale po prvý raz odsúdený za dvojnásobné vydieranie, za čo dostal 8,5 roka. Koncom novembra 2002 ho po polovici trestu podmienečne prepustili. Toto rozhodnutie ale zvrátil Najvyšší súd na podnet vtedajšieho ministra spravodlivosti Daniela Lipšica.

"Podnet bol môj právny názor, že pri danej právnej kvalifikácii, bolo možné podmienečné prepustenie až po vykonaní dvoch tretín trestu. Preto som podal v tom čase na Najvyšší súd dovolanie aj v tom čase odsúdeného Černáka aj odsúdeného Kaštana," povedal Daniel Lipšic.  Najvyšší súd jeho dovolaniu vyhovel. To znamenalo, že sa Mikuláš Černák musel vrátiť naspäť do väzenia.

"Medzitým odišiel do Českej republiky, takže ja som ako vtedajší minister spravodlivosti požiadal o predbežné zatknutie, k tomu teda potom aj v Prahe prišlo a bol dodaný do výkonu trestu," vysvetlil Lipšic.

V roku 2004 vtedajší minister vnútra Palko založil špeciálny tým, ktorý objasnil viaceré Černákove vraždy. O päť rokov neskôr dostal doživotie. Svoje mlčanie prelomil až v roku 2015, kedy začal spolupracovať s políciou. Koncom roka 2019 uzatvoril na Okresnej prokuratúre v Martine dohodu o vine a treste. Okresný súd v Bystrici ju prijal a odsúdil ho pre 16 skutkových konaní. V 14-tich prípadoch pre trestný čin vraždy a v dvoch ako trestný čin všeobecného ohrozenia.

Tohto konania sa dopustil v štádiu prípravy a v štádiu pokusu. Bývalý mafiánsky bos sedí za mrežami sedí už viac ako 26 rokov a teraz chce ísť na slobodu.

"Je to jediný odsúdený na doživotie, kde riaditeľ ústavu jeho to celkové pôsobenie hodnotí kladne. To sú dva ťažiskové momenty. Tieto dva dôkazy musí mať súd k dispozícii," povedala v auguste minulého roka bývalá prokurátorka a advokátka Eva Mišíková. 

Ak by Černáka prepustili na slobodu, tak je možné, že by mohol mať určité obmedzenia. Napríklad niekoľkoročnú podmienku, probačný a mediačný dohľad či monitorovací náramok. Súd o jeho osude bude rozhodovať na ďalšom pojednávaní, ktoré bude už v stredu 2.apríla v Piešťanoch.

Najčítanejšie správy