Kupovať lístky na internete je risk. Podarilo sa nám odhaliť jedného z podvodníkov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zohnať lístky na koncerty je ťažšie ako kedykoľvek predtým. Na oficiálnych stránkach sa vypredajú do niekoľkých minút a kupovať ich z druhej ruky je riziko. Jedného podvodníka sa nám dnes podarilo odhaliť.
Keď ste nestihli kúpiť lístky v oficiálnom predaji, na rad prichádzajú inzertné portály, alebo skupiny na sociálnej sieti, kde ľudia svoje lístky predávajú, niektorí aj za oveľa vyššie sumy, ako boli v pôvodnom oficiálnom predaji. Okrem čestných ľudí tu však môžete naraziť aj na takých, ktorí vás jednoducho oklamú.
"Chcel som si kúpiť lístky na komické vystúpenie. Cez Ticketportal už neboli dostupné lístky, tak som si pridal inzerát na Bazoš.sk, že kúpim dva lístky hneď vedľa seba," opísal nám Lukáš.
Cez email sa Lukášovi ozval pán, ktorý mu lístky ponúkol. Dohodli sa, že mu pošle dôkaz o tom, že má lístky, on zaplatí a potom mu vstupenky doručí v elektronickej forme. Tak sa aj stalo, až pokým Lukáš neprišiel na predstavenie. "Miesta už boli obsadené, išiel som za security a oni mi povedali, že lístky sú falošné," povedal.
"Odporúčame okamžite kontaktovať banku, keď sa stanete obeťou podvodu," radí Slovenská sporiteľňa. "Banka vystupuje ako sprostredkovateľ pri vrátení platby. Výsledkom procesu môže byť vrátenie peňazí na účet podvedeného. Len v prípade, že poskytne súhlas majiteľ účtu," dodáva zase Tatra Banka.
Riešiť sa to dá aj súdnou cestou. na to však musíte vedieť identitu človeka, ktorý vám lístky predal. Väčšinou však vystupujú pod falošnými menami. "Vystavuje sa riziku, že nebude mať voči komu podať žalobu. Lebo ho nebude vedieť identifikovať, a súd to nebude zisťovať," povedal advokát. Iné by to bolo v prípade, že by spôsobená škoda presiahla sedemsto eur. V takom prípade by sa začalo trestné stíhanie.
Náš redaktor na sociálnej sieti našiel inzerát o predaji vstupeniek na koncert známej speváčky do Prahy. Aby som zistil, ako fungujú tieto podvody som sa profilu ozval. Muž poslal fotku nášmu kolegovi fotku na jedno zobrazenie, kde mu ukázal, že lístky naozaj má. Asi nerátal s tým, že pri tom ako upravoval fotku, použil úplne iný náhľadový obrázok, ako je oficiálny. Náš kolega si s ním chcel zavolať, záhadne však mal problémy s pripojením.
"Nakoniec mi lístok poslal do mailu. Na začiatku mi povedal, že ho kúpil cez ticketmaster. Vstupenka, ktorú mi však poslal vychádzala zo vzoru lístkov, ktoré predáva ticketportal. V dolnom rohu dokonca bolo napísané, že ide o vstupenku na divadelné predstavenie z roku 2021," povedal Michael.
Oficiálne vstupenky napríklad na hviezdy ako Pitbull alebo Dua Lipa, o ktoré je veľký záujem, sú vypredané. Jedinou možnosťou je prevod lístkov na váš účet u oficiálneho predajcu. Ten však aktuálne povolený nie je. Znamená to, že aj keď by ste si lístok kúpili, predávajúci vám ho na váš účet zatiaľ nemôže previesť. Zvoliť môžete kúpnopredajnú zmluvu.
"Aj tá komunikácia cez messenger, je ju možné použiť ako dôkaz uzavretia tejto zmluvy. Nemusí byť uzatvorená písomne," radí advokát. Základom však je poznať identitu predávajúceho.