Jasno
15°
Bratislava
Richard
3.4.2025
Černák je podľa znalcov pripravený na slobodu. Súd pojednávanie odročil, poznáme nový dátum
Zdielať na

Černák je podľa znalcov pripravený na slobodu. Súd pojednávanie odročil, poznáme nový dátum

PIEŠŤANY / V stredu (2. 4.) pokračoval súd s asi najznámejšou postavou slovenského podsvetia - Mikulášom Černákom. Po vyše 26 rokoch za mrežami sa chce dostať na slobodu.

Posudky z väznice, od viacerých odborníkov, ale aj zamestnancov Ústavu, kde si odpykáva trest sú pre neho zatiaľ priaznivé. Pojednávanie malo začať o 9:00, no začalo o 25 minút neskôr. Po vypočutí dvoch znalcov súd verejné zasadnutie prerušil do 12:15, potom pojednávanie pokračovalo.

Počas neho vypovedal aj samotný odsúdený. "Pracujem už niekoľko rokov s odsúdenými. Na jednom oddiele je 110 odsúdených – všetko ťažké kalibre, niektorí agresori, iní neprispôsobiví. Dennodenne s nimi prichádzam do kontaktu. Keby som sa nevedel ovládať, keby som bol psychopat, ako sa tu niekto snaží naznačiť, neviem si predstaviť, ako by som každý deň riešil tieto problémy," povedal Černák.

Po vypočutí všetkých znalcov prokurátorka navrhla ďalšie dokazovanie

A to najmä z odboru psychiatrie, kde sa jej nepáčilo, že znalec sa podľa jej slov zameral na skúmanie psychózy, pričom existujú aj iné duševné poruchy. Navrhla tiež vypočutie riaditeľa väznice v Leopoldove. "Považujem to za nevyhnutné, nakoľko aj v Ústave došlo k zmenám v umiestnení pána Černáka, pán odsúdený už nie je vo výstupnom oddiele, je zaradený do maximálneho stupňa stráženia," uviedla prokurátorka.

Podľa právnej zástupkyne O.Z. Reštart, Diany Messingerovej, Černák spĺňa podmienky na podmienečné prepustenie. "Je naozaj veľmi zarážajúce, že prokuratúra žiada robiť posudky na posudky, ku ktorým sa dnes znalci vyjadrili a vo svojej procesnej podstate nemajú žiadnu chybu," vyjadrila sa.

"Neviem, prečo je prokuratúra taká zaujatá. Čo má proti mne? Prečo robí také obštrukcie? Nemyslím si, že to je fér k človeku, ktorý si priznal svoju vinu, celých 27 rokov pracuje na tom, aby dospel k nejakému záveru, nebolo to ľahké, to vám môžem povedať," dodal Černák.

Súd pojednávanie s Mikulášom Černákom nakoniec odročil na 20. mája a 22. mája 2025. Ďalšie pojednávanie sa pravdepodobne bude konať priamo vo väznici v Leopoldove, pretože kapacity piešťanského pracoviska trnavského súdu sú nedostatočné.

Na súde vypovedali viacerí znalci

Podľa Dóciho Černák netrpí duševnou chorobou

Ako prvý pred senát predstúpil znalec z odboru psychiatrie. Niekdajší boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák netrpí a ani v minulosti netrpel žiadnou vážnou duševnou chorobou v zmysle psychózy. Počas konania o návrhu na podmienečné prepustenie Černáka z väzenia to v stredu uviedol na súde v Piešťanoch znalec Ivan Dóci.

Znalec ozrejmil, že k tomuto záveru dospel na základe štúdia trestných spisov, iných znaleckých posudkov a aj na základe vlastného vyšetrenia, ktoré trvalo hodinu a pol. "Overoval som, či závery skorších znaleckých posudkov platia aj v súčasnosti," podotkol.

V rámci diagnostiky podľa vlastných slov kládol odsúdenému otázky, ktoré sa týkajú posúdenia prípadného výskytu vážnej duševnej choroby. Černák podľa neho nikdy nespáchal vážny trestný čin pod vplyvom psychózy. Doplnil, že posúdenie prípadnej inej poruchy osobnosti či pocitu viny patrí do rúk psychológa.

Pred rokom súd verejné zasadnutie odročil, pretože potreboval nové znalecké posudky z odboru psychológie a psychiatrie, ako aj niektoré spisy, ktoré nemal k dispozícii. Černák pri príchode do pojednávacej miestnosti pozdravil novinárov, na ich otázky neodpovedal.

Podľa psychológa je pravdepodobnosť spáchania trestného činu v budúcnosti veľmi nízka

Znalec z odboru psychológie Michal Chovanec konštatoval, že intelektovo sa odsúdený nachádza v priemere, pravdepodobnosť spáchania trestného činu v budúcnosti je podľa neho veľmi nízka. Nezistil u odsúdeného žiadnu psychopatológiu, ktorá by znemožnila resocializačný proces.

Podľa znalca má Černák výbavu na to, aby prípadné prepustenie na slobodu zvládol, ale je už na ňom, či a ako to zvládne.

Vypovedal aj druhý odborník z oblasti psychológie

Karol Netik vypovedal aj napriek námietke prokurátorky, ktorá vznesla výhradu k jeho zaujatosti. Tá upozornila, že Netik má uzavretú zmluvu o budúcej zmluve s občianskym združením Reštart, ktoré ako prvé podalo žiadosť o podmienečné prepustenie Černáka.

Psychológ má s týmto združením podpísané dve zmluvy. Prvá sa týka spolupráce pri projekte s názvom "Nevracaj sa späť, podávame ti ruku", a druhá sa priamo viaže na podporu adaptačného procesu v prípade Černákovho prepustenia.

Netik, ktorý už v roku 2009 skúmal osobnosť Černáka pred jeho doživotným odsúdením zo strany prešovských súdov, je jediným odborníkom, ktorý mal možnosť osobne sa stretnúť s mafiánom. To sa uskutočnilo v ilavskej väznici. V súčasnosti Netik uvádza, že u odsúdeného došlo k významnému zlepšeniu. Podľa jeho slov sú všetky ukazovatele agresivity u Černáka v normálnych medziach, pričom ho charakterizuje ako osobnosť, ktorá je dobre prispôsobená a bez známok patologických psychických problémov.

Po vypočutí znalcov prehovoril aj Mikuláš Černák

Povedal, že si odpykáva trest 27 rokov a je pod dohľadom všetkých kamier v ústave. Pri práci sa stretáva s rôznymi odsúdenými, ktorí boli v minulosti členmi rôznych skupín podsvetia, ako sú sýkorovci, takáčovci alebo pápayovci.

"Neriešime deväťdesiate roky. Bolo to zlé obdobie, boli to zlé naše rozhodnutia, boli obete, to nespochybňujem," povedal Černák. Dodal, že keď prehovoril o trestnej činnosti a začal spolupracovať s prokurátormi, urobil tak dobrovoľne a nezištne a nič za to nežiadal.

Susko verí, že súd rozhodne spravodlivo

"Súd musí vyhodnotiť všetko, čo ovplyvňuje rozhodnutie, váhu všetkých spáchaných skutkov, koľko času od nich uplynulo, či sa vie odsúdený riadne začleniť do spoločnosti a, samozrejme, aj dosah rozhodnutia na pozostalých obetí skutkov," upozornil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD).

V prípade, že Mikuláša Černáka súd oslobodí, nemyslí si, že pôjde o precedens. "Podmienečné prepustenie je štandardný inštitút nášho právneho poriadku, len je potrebné ho vždy vyhodnocovať individuálne, v závislosti od daného konkrétneho prípadu," pripomenul minister. Odsúdený Mikuláš Černák je vo väzení viac než 26 rokov

Slovenská legislatíva umožňuje podmienečné prepustenie aj v prípade odsúdených na doživotie po 25 rokoch a splnení určených podmienok. O jeho podmienečné prepustenie požiadalo občianske združenie Reštart – nový život, na verejnom zasadnutí pred rokom sa k nemu pripojil aj samotný Černák.

Súd mal už skôr k dispozícii hodnotenie z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove, ktorý jeho prepustenie na slobodu odporúča. Vo väzení dostal Černák deväť disciplinárnych odmien, disciplinárny trest nemal žiadny.

Krajský súd v Prešove potvrdil v septembri 2010 pre Černáka doživotný trest, na ktorý ho odsúdil Okresný súd v Prešove 10. novembra 2009. Černák sa podľa verdiktu súdu v rokoch 1994 až 1997 osobne zúčastnil na vraždách šiestich osôb, pričom išlo o úmyselné vraždy vykonané obzvlášť surovým spôsobom zo zavrhnutiahodných pohnútok.

Okresný súd v Banskej Bystrici na verejnom zasadnutí v auguste 2020 schválil dohodu o vine a treste, v rámci ktorej sa na doživotie odsúdený bývalý boss banskobystrického podsvetia priznal k 16 skutkom, z toho k 14 vraždám. Súd v tejto súvislosti upustil od uloženia súhrnného trestu, keďže skôr uložený výnimočný trest odňatia slobody na doživotie v tretej nápravnovýchovnej skupine považoval za dostatočný.

Dostane sa na slobodu? Toto si myslí advokátka Eva Mišíková

Najobávanejší muž slovenského podsvetia

Mikuláš Černák, známy ako "boss bossov", bol roky jednou z najvplyvnejších a najnebezpečnejších postáv slovenského podsvetia. Má na svedomí desiatky vrážd a bol súčasťou zločineckých štruktúr, ktoré v 90. rokoch ovládali krajinu. V decembri 1997, krátko po veľkolepej oslave svojich 31. narodenín, ho polícia prvýkrát obvinila z vydierania. Po vyhlásení pátrania sa na druhý deň sám prihlásil na polícii.

Súdny proces, aký dovtedy slovenská justícia nezažila

Po prvý raz bol využitý inštitút chráneného svedka, pričom kľúčovú úlohu zohral Alexander "Šani" Horváth, jeden z Černákových najbližších spolupracovníkov. Ten proti nemu vypovedal v prípade vraždy poľského milionára Grzegora Szymaneka.

Napriek vážnym obvineniam bol Černák najprv odsúdený iba za vydieranie, za čo dostal trest 8,5 roka odňatia slobody. V novembri 2002 bol podmienečne prepustený po odpykaní polovice trestu, no Najvyšší súd na podnet vtedajšieho ministra spravodlivosti Daniela Lipšica toto rozhodnutie zvrátil.

Keďže Černák po prepustení odišiel do Česka, bol na žiadosť slovenských úradov zatknutý v Prahe a vrátený späť do výkonu trestu. V roku 2004 minister vnútra Vladimír Palko vytvoril špeciálny tím, ktorý objasnil viacero jeho vrážd.

V roku 2009 bol Černák odsúdený na doživotie. Až v roku 2015 začal spolupracovať s políciou a v roku 2019 uzavrel dohodu o vine a treste. Okresný súd v Banskej Bystrici ho následne odsúdil za 16 trestných činov, z ktorých 14 boli vraždy a dva pokusy o všeobecné ohrozenie.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy