Mikuláš Černák na slobode? Advokátka Mišíková vysvetlila, čo by ho čakalo po prepustení
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Eva Mišiková vysvetlila, aký život čaká Černáka v prípade prepustenia
BRATISLAVA / Sama hovorí, že šanca na prepustenie tam je. V jeho prospech hrajú posudky a nikdy predtým sa nestalo, aby riaditeľ väznice dal pozitívne hodnotenie väzňovi s doživotným trestom.
V stredu 2. apríla sa na Okresnom súde v Piešťanoch uskutočnilo pojednávanie o podmienečnom prepustení Mikuláša Černáka. Bývalý boss banskobystrického podsvetia, ktorý si odpykáva doživotný trest za viaceré vraždy, môže požiadať o prepustenie po odpykaní dvadsiatich piatich rokov trestu. O Mikulášovi Černákovi sme sa rozprávali s advokátkou Evou Mišíkovou.
Mikuláš Černák na súde
Eva Mišíková dozorovala v prípade vraždy Poliaka Grzegorza Šimoneka. "Tam som sa zúčastnila aj previerky výpovede jedného zo svedkov, ktorý bol účastný. Bola som aj na mieste, kde došlo k jeho uväzneniu, následne aj na mieste, kde bol zavraždený. Ďalej to bola vražda Gustáva Slivenského v Hoteli Gerlach v Poprade. Tam som sa takisto zúčastnila rekonštrukcie vraždy a v čase, keď ešte nebolo vznesené obvinenie Černákovcom, teda nielen Mikulášovi Černákovi, ale aj ostatným členom tejto organizovanej skupiny," povedala advokátka.
Zúčastnila sa aj vyšetrovacích úkonov, vďaka ktorým vzniesli obvinenie jednotlivým členom Černákovcov a aj Mikulášovi Černákovi v prípade vraždy Karcela. "Tam išlo o to, že mal z väznice objednať vraždu Karcela, ktorý ho mal usvedčovať v nejakej veci," vysvetlila.
Eva Mišíková podávala na prelome rokov 2011 a 2012 návrh na povolenie obnovy konania v prípade vraždy Grzegorza Šimoneka. Černák a Ján Kán boli pôvodne oslobodení. Po obnovení konania ju vyšetrovateľ požiadal, aby prišla na prvý výsluch s Černákom. V tom čase si odpykával trest odňatia slobody v Ilave.
"Pamätám si, že som oproti nemu sedela a on mi oznámil, že sa rozhodol, že bude spolupracovať a ja som následne urobila také kroky, aby sa začali výsluchy, ktoré on už procesným spôsobom robil, aby boli zachytené v zápisniciach. Ja som mu na to vtedy povedala, že síce neskoro, ale vždy lepšie ako nikdy. Takže on bol z tých, ktorý si stále myslel, aspoň ja to tak vnímam, že to možno nebude preukázané alebo neviem si to vysvetliť, lebo v tom čase už z tej skupiny vypovedali viacerí," opísala situáciu, kedy sa Mikuláš Černák po rokoch mlčania rozhodol vypovedať.
Advokátka zhodnotila, do akej miery je reálne, aby Černáka pustil súd na slobodu.
Vysvetlila, že nosnými dôkazmi je znalecké dokazovanie zo strany psychiatrov, psycholóv, ktorých úlohou je zistiť, či došlo k resocializácii počas dlhodobého výkonu trestu odňatia slobody a do akej miery. "To je taký dôkaz, ktorý vám dá zjednodušene odpoveď na to, že či je tam akákoľvek šanca na to, aby po prípadnom prepustení z výkonu trestu ešte bola uňho tendencia páchať trestnú činnosť. Ja si pamätám, že bol robený znalecký posudok už v roku 2017 a vtedy v hodnoteniach uvádzali, že u Černáka nastala resocializácia," povedala.
Veľmi dôležitým je aj spôsob, akým vykonával trest odňatia slobody - či dodržiaval väzenský režim, či rešpektoval pokyny personálu väzenskej stráže, ako sa správal k spoluobvineným, ako vykonával činnosti, ktoré organizuje ústav na výkon trestu.
"Dôležité je hodnotenie riaditeľa ústavu, v ktorom trest odňatia slobody vykonáva, momentálne je to Leopoldov, ale ja si ho pamätám ešte keď vykonával trest odňatia slobody v Ilave," povedala. Tie hodnotenia sa spoja do jedného.
"A je to prvýkrát, keď riaditeľ príslušného ústavu, ktorá bola odsúdená na doživotie, podal kladný posudok a de facto to podporil. Toto sú dva nosné dôkazy, pretože po odbornej stránke samozrejme bude rozhodovať súd a ja som si vedomá toho, že tá verejná mienka ako rezonuje je v jeho neprospech. Ale odborníci na trestné právo a tí, ktorí sa zaoberajú touto problematikou, musia brať do úvahy dokazovanie, v tomto smere znaleckého. Tak uvidíme, ale nemyslím si, že by vzhľadom na hodnotenie a vzhľadom na znalecké posudky, ktoré boli už pred ôsmimi rokmi pozitívne, nebola šanca. Šanca tam je. Zákonodarca to umožnil," myslí si Mišíková.
Verejnosť sa však na to bude pozerať inak. "Ľudí zatvárame pre to, čo spáchali a aby sa polepšili a nie preto, aby zostali takými istými. Čiže režim výkonu väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody je prispôsobený tomu, aby došlo k zmene tej osoby, pokiaľ ide o správanie, pokiaľ ide o hodnotový systém. Keby nebola šanca výkonom trestu odňatia slobody polepšiť niekoho, tak ja sa pýtam, načo by sme ich väznili? Je to súčasťou výkonu trestu odňatia slobody. Svojím správaním, zapájaním sa do týchto činností, rešpektovaním celého režimu, aby preukázali, uvedomili si to, čo spáchali a aby oľutovali a postupne dospeli k záveru, že sa nedá žiť páchaním trestnej činnosti," povedala advokátka.
Aký efekt by na rozhodovanie súdu mohla mať extrémna mediálna pozornosť, ktorá sa okolo prípadu Mikuláša Černáka ťahá už od začiatku? Môže to byť v prospech alebo v neprospech odsúdeného?
"Osobne si myslím, že rozhodujúca časť verejnosti má na mysli počet obetí, čo vlastne bolo v rámci uloženia trestu odňatia slobody na doživotie.
Som presvedčená, že mediálny boom okolo Mikuláša Černáka vytvorí hnev verejnosti, lebo ľudia to z toho odborného hľadiska nechápu. Samozrejme, ja verejnosti rozumiem, že jednoducho keď zavraždil toľkých ľudí, tak by tam mal byť naveky. Ale zákonodarca to ustanovil inak, že môže, ak sú splnené tieto podmienky. Takže ja si myslím, že verejná mienka nebude naklonená a myslím si, že aj tak sa to javí teraz, že nie je naklonená verejná mienka, lebo oko za oko, zub za zub. No asi tak," povedala.
Zdôraznila, že znalec nedospeje k posudku len tak bez hlbkokej analýzy priebehu správania vo výkone trestu. Osoby odsúdené na doživotie majú veľmi prísne podmienky s rôznymi obmedzeniami a pri hodnotení sa berie do úvahy aj najmenšie pochybenie a vybočenie.
Opísala tiež, ako by vyzeral život Mikuláša Černáka v prípade, že by ho súd prepustil na slobodu.
"Podľa toho, o aký delikt ide, ale pokiaľ ide o odsúdených na doživotie, tak títo v prípade, že by boli podmienečne prepustení, budú desať rokov v podmienke. Zároveň môže uložiť tzv.probačný dohľad do 5 rokov. To znamená, že by sa v pravidelných intervaloch museli hlásiť u probačného a mediačného úradníka, museli by preukazovať zdroj príjmov, ako žijú a tak ďalej. Mal by množstvo zákazov a povinností, ktoré je možné uložiť v priebehu skúšobnej doby. Môže to byť napríklad zákaz stretávania sa s bývalými spolupáchateľmi, potom s akýmikoľvek svedkami. Môžu mu byť uložené také povinnosti, ktoré spočívajú v zákaze návštevy určitých miest, napríklad pohostinských zariadení a podobne, podľa charakteru veci.Súd mu tiež môže nariadiť elektronický náramok," vysvetlila.