Jasno
Bratislava
Albert
8.4.2025
Podvodníci sa najnovšie skrývajú za tvár vašich priateľov. Na takéto správy si dajte pozor
Zdielať na

Podvodníci sa najnovšie skrývajú za tvár vašich priateľov. Na takéto správy si dajte pozor

SLOVENSKO / Podvodníci opäť útočia na naše peňaženky. Využívajú nový, sofistikovanejší druh podvodu. Z čísla vo vašich kontaktoch, ktoré už napadli, vám napíšu nevinne vyzerajúcu správu. Potom sa spustí kolotoč, po ktorom môžete prísť o tisícky eur.

Podvodníci posielajú správu v mene toho, koho poznáte, máte ho uloženého v mobile, pretože sa im už podarilo nabúrať do jeho telefónu. V texte vás vyzývajú, aby ste poslali svoj hlas cez priložený link, dcére ich kamarátov. Ak ich vraj bude mať dosť, získa ročné študijné štipendium. Na prvý pohľad správa vyzerá dôveryhodne a nevinne.

"Je to taký prešpekulovaný podvod, lebo to naozaj vyzerá, že to robil niekto, kto sa do toho vyzná. Na prvý pohľad by som nepovedal, že ten link je podvodný, lebo je to tak vymyslené," hovorí odborník na informačné technológie Ondrej Macko.

Takáto podvodná správa prišla aj mužovi, s ktorým sme sa rozprávali. Na WhatsAppe mu pípla správa od kamarátovej ženy. Povedal si, že prečo by malému dievčatku nepomohol študovať, tak na link klikol. "Nasledovalo, že odo mňa chcel zdieľané pripojenie, tak som klikol na 'áno'. Zdalo sa mi, že musím zadať šesťmiestne heslo, tak som ho zadal. Pripojenie tým pádom fungovalo, ale hlasovať sa nedalo," vysvetlil poškodený.

"Prepojenie tých zariadení, to je už iná káva, lebo ak chcem za niečo hlasovať, tak mať prepojené telefóny, to sa mi nezdá celkom normálne," ozrejmil Macko.

O podvode zistil úplnou náhodou

"Manželka z vedľajšej miestnosti mi povedala, že som jej napísal správu, že chcem požičať 600 eur. Ja som odpovedal, že nemám mobil pri sebe," uviedol poškodený. V komunikácii vo WhatsAppe ale táto konverzácia nebola. Rovnako začali miznúť aj ďalšie. Objavili ich až v archíve, kam ich podvodníci skryli.

Takto muž zistil, že v jeho mene oslovili 256 jeho kontaktov so žiadosťou o požičanie 600 eur, ktoré na ďalší deň vráti. Rozposlali dokonca aj IBAN účtu, na ktorý mali peniaze poslať. Viacerí jeho známi boli ochotní mu pomôcť, jeden bol ale najrýchlejší a takmer na to doplatil.

"Aj poslali peniaze, poslali aj výpis, aj poďakovali v dobrom, že to poslali, a dnes mi dali vedieť, že kontaktovali banku, že to je podvod, tak to stopli a peniažky im poslali naspäť," povedal poškodený.

To ale nie je všetko

Po pár minútach čo poškodený muž kontaktoval políciu na čísle 158, mu z pevnej linky v Bratislave niekto zavolal. Predstavil sa, že je z policajného zboru z oddelenia počítačovej kriminality. "Len ich zaujímalo, že či sme to nahlásili na polícii, či vieme koľkí ľudia spravili prevod, koľkí poslali peniaze na ten účet, ktorí sme zadali," dodal poškodený.

"Taktiež upozorňujeme občanov, aby neuvádzali prostredníctvom telefónu svoje osobné údaje, nakoľko policajti prostredníctvom telefonického rozhovoru nepožadujú od osôb informácie osobného charakteru," priblížila policajná hovorkyňa Katarína Bartošová.

Takto vyzerajú podvodné správy:

Podvodná správa

TV JOJ

Podvodná správa

TV JOJ

Súvisiace články

Najčítanejšie správy