Zatiahnuté, dažďové prehánky
11°
Bratislava
Fedor
15.4.2025
Odchytové zariadenia pre medveďa: Iniciatíva tvrdí, že ide o týranie zvierat
Zdielať na

Odchytové zariadenia pre medveďa: Iniciatíva tvrdí, že ide o týranie zvierat

Archívna reportáž

Polícia varovala pred medveďom

LIPTOVSKÁ KOKAVA / PRIBYLINA /  Iniciatíva My sme les zverejnila znepokojivé video, ktoré podľa nej nesie znaky týrania medveďov v odchytových zariadeniach využívaných Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky. Odchytený medveď sa pri pokuse o únik z uzatvoreného priestoru s najväčšou pravdepodobnosťou zranil a značne krvácal. Organizácia My sme les poskytla aj video. Upozorňujeme, že nie je vhodné pre maloletých divákov.

Incident sa mal odohrať pri obciach Pribylina a Liptovská Kokava. "Svedčí o tom priložené video a veľké množstvo krvi v prednej časti odchytového zariadenia, pri neuzatvorených strieľniach určených na uspatie medveďa veterinárnym lekárom. Odchytený medveď si pri pokuse o únik z uzatvoreného priestoru s najväčšou pravdepodobnosťou výrazne poškodil zuby, pazúry a značne krvácal." Iniciatíva tvrdí, že takéto praktiky sú neetické a v rozpore s princípmi ochrany zvierat, a dodáva, že momentálne nemajú žiadne ďalšie správy o osude chyteného medveďa, no požiadali ŠOP Slovenskej republiky, aby im o prípade poskytli informácie.

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky sa podľa iniciatívy vo verejnom priestore často prezentuje ako vedecká inštitúcia, ktorá svoju činnosť opiera o odborné poznatky. "Je zarážajúce, že Štátna ochrana prírody nevie správne odchytiť medveďa bez toho, aby sa zranil. Považujeme to za vysoko neprofesionálny prístup."

"Aktuálne odchyty pritom prebiehajú aj vo väčšej vzdialenosti od obývaných oblastí, kde medvede nepredstavujú bezprostrednú hrozbu. Znižuje sa tým pravdepodobnosť, že ide o tzv. synantropné, teda problémové jedince, ktoré stratili plachosť voči ľuďom. Takéto odchyty tak namiesto ochrany obyvateľstva ubližujú najmä voľne žijúcim medveďom s prirodzeným správaním," upozorňuje Michal Haring z iniciatívy My sme les.

​Ďalším problémom je podľa iniciatívy prítomnosť veľkého množstva nezabezpečených potravinových lákadiel v blízkosti družstva v Liptovskej Kokave. Voľne prístupná siláž a kukuričné výpalky podľa aktivistov priťahujú medvede k ľudským obydliam, čím sa zvyšuje riziko konfliktov.

Iniciatíva My sme les vyzýva Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a ŠOP Slovenskej republiky, "aby prestali s týraním chránených druhov živočíchov a zakrývaním tohto konania "vedeckou činnosťou" a "projektovými aktivitami", a začali riešiť skutočné príčiny konfliktov medzi človekom a medveďom."

Súvisiace články

Najčítanejšie správy