Hmla
11°
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2025
Lyžiar a snowboardista pod Chopkom bojovali o život
Zdielať na

Lyžiar a snowboardista pod Chopkom bojovali o život

NÍZKE TATRY / 51-ročný poľský lyžiar a 56-ročný snowboardista zo Slovenska prišli pod Chopkom takmer o život. Nezávisle od seba sa pohybovali vo freeridovej zóne. Podľa horských záchranárov nepoznali tamojší terén a zbytočne riskovali. Následkom pádov utrpeli obaja muži vážne zranenia. Pomáhali im horskí záchranári zo severnej aj južnej strany Chopku.

Máme retranslačný žľab, ktorý sa lyžuje, a potom Dievčenský, ktorý sa tiež lyžuje. Pravdepodobne netrafil ani jeden a cez tie skalné prahy prepadol do časti zhruba 200 – 250 metrov.

51-ročný Poliak zostal po páde v bezvedomí. Jeho nehybné telo si našťastie všimli ďalší lyžiari. Ako prvý sa k nemu dostal horský záchranár slúžiaci priamo na Chopku. "Pacient ležal už na snehu, pod skalnou stienkou. Mal veľké šťastie, že prežil takýto veľký pád," uviedol záchranár Horskej záchrannej služby – Nízke Tatry Jasná Roman Hlavna.

"S poranením hlavy, podozrením na otras mozgu a úrazom hornej končatiny bol v stabilizovanom stave a pri vedomí vrtuľníkom prevezený do nemocnice v Ružomberku," informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Poprad Zuzana Hopjaková.

V priebehu tejto záchrannej akcie prišlo z freeridovej zóny ďalšie volanie o pomoc. V Lukovom kotli sa zranil 56-ročný snowboardista. Utrpel pád zhruba 400 – 450 metrov. Našli sme ho v spodnej časti a odtiaľ sme ho transportovali pozemne pomocou navijaku hore Školským žľabom – 400-metrové vyťahovanie. "S poranením brucha, panvy a driekovej časti chrbtice bol v stabilizovanom stave letecky prevezený do Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici," pokračovala Hopjaková.

"Podmienky boli pekné, viditeľnosť bola dobrá. Skôr by som povedal, že sa pod tieto úrazy pričinila nezodpovednosť a nerešpektovanie pravidiel," dodal Hlavna. V horách vládne v týchto dňoch pravé aprílové počasie. Kým v nedeľu 13. apríla boli Nízke Tatry zaliate slnkom, v pondelok 14. apríla sa Chopok ponoril do hmly.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy