Polícia zasahovala na železniciach: Akcia odhalila stovky priestupkov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Železničné stanice, vlaky, ale aj priechody naprieč celou krajinou strážili stovky policajtov. Na Slovensku totiž prebiehala medzinárodná policajná akcia. Policajti počas toho vypátrali jedného človeka, na ktorého bol vydaný zatykač. Zaznamenali tiež stovky priestupkov.
Týždeň bezpečnosti na železnici
"Vykonávame dopravnú akciu zameranú na Týždeň bezpečnosti na železnici. Predložte mi doklady potrebné na vedenie motorového vozidla a doklad totožnosti." S takýmito slovami sa policajti počas uplynulého týždňa prihovárali vodičom, ktorých náhodne zastavovali v blízkosti železničných priecestí. Všetkým dali fúkať a zisťovali aj to, či pred jazdou neužili drogy.
Bol zistený jeden trestný čin – išlo o ohrozovanie pod vplyvom návykovej látky. "V rámci tejto akcie sme zistili požitie alkoholických nápojov u dvoch vodičov pod jedno promile a u jedného cyklistu nad jedno promile," informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky Martina Sláviková.
Skontrolovali priecestia, vlaky, stanice a nástupištia
Policajti počas akcie okrem priecestí skontrolovali 705 vlakov, viaceré stanice a nástupištia. Počas kontrol sa im podarilo vypátrať jedného človeka, na ktorého bol vydaný zatykač. "V rámci tejto akcie sme zistili celkovo 465 priestupkov. Najčastejšie sa jednalo o priestupky ako prechádzanie cez koľaje na miestach, kde je to zakázané, a priestupky na úseku bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky," pokračovala Sláviková.
V Bratislavskom kraji skontrolovali policajti 30 osobných a nákladných vlakov. Kontrolám sa nevyhli ani rušňovodiči. "Na to sú, aby nás kontrolovali a aby sme my poslúchali. Veď vozíme ľudí. To v žiadnom prípade, ani náhodou, to nejde – je to naša práca, ktorú musíme vykonávať bezúhonne," reagoval rušňovodič Peter.
Pohyb cez koľaje je zákonom zakázaný
"V rámci akcie sme v Bratislavskom kraji skontrolovali aj 14 železničných staníc a takmer 60 osôb. Zistili sme pritom 19 priestupkov. Najviac – a teda 12 prípadov – sme zaznamenali v súvislosti s prechodom osôb cez koľaje v miestach, kde je to zakázané," uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lukáš Pecek.
"Upozorňujeme, že pohyb cez koľaje či v obvode dráhy vlaku je nielen životu nebezpečný, ale aj zákonom prísne zakázaný. Je to povolené len na určených miestach, ako sú nástupištia alebo priecestia – a aj to len v prípade, ak nie je zakázaný svetelnou či zvukovou výstrahou," informovala hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Petra Lániková.
Železnice evidujú už 34 nehôd
Železnice pritom od začiatku roka evidujú už 34 nehôd, počas ktorých vlak zrazil človeka. Apelujú preto na ľudí, aby zbytočne neriskovali. "Treba si uvedomiť, že vlak je veľký kolos, ktorý môže mať v závislosti od rýchlosti brzdnú dráhu aj viac ako kilometer a následky zrážky s ním často bývajú, žiaľ, fatálne," dodala Lániková.
"Ľudia sú nepoučiteľní, všetci sa všade ponáhľajú, na poslednú chvíľu musia prejsť, a stačí sa potknúť alebo zle sa pozrieť – a nešťastie je už na svete," uzavrel rušňovodič Peter.