Oblačno
20°
Bratislava
Ervín
21.4.2025
Oheň pod lupou: Za krásnou fasádou sa môže skrývať riziko. Vyberáte si materiály pri stavbe správne?
Zdielať na

Oheň pod lupou: Za krásnou fasádou sa môže skrývať riziko. Vyberáte si materiály pri stavbe správne?

SLOVENSKO / Pri stavbe vášho vysnívaného domu myslite aj na jeho bezpečnosť. V 10- tej časti rubriky Oheň pod lupou sa budeme venovať stavebným materiálom. Ukážeme vám ako v požiarno-technickom laboratóriu skúšajú ich vplyv na šírenie požiaru.

​Nesúď knihu podľa obalu - toto staré príslovie sa dá použiť aj na váš vysnívaný dom. Navonok sa môže zdať dokonalý, no to v akom ste vy či váš domov bezpečí, závisí do slova aj od toho, aká je stavba vo svojom vnútri. V prípade necertifikovaného materiálu totiž v čase požiaru môže oheň ľahko prestúpiť na ďalšie časti a zachvátiť celý dom.

"Zateplovací systém má byť predelovaný v stanovenej výške minerálnou vlnou. Čiže začíname polystyrénom, sú bezpečnostné pásy nehorľavé spravené a môže sa zas pokračovať polystyrénom," hovorí riaditeľ Požiarnotechnického a expertízneho ústavu MV SR Peter Ivan.

Hasiči skúšajú horľavosť viacerými spôsobmi

To, aký použijete materiál, má teda výrazný vplyv na šírenie požiaru. Hasiči skúšajú jeho horľavosť viacerými spôsobmi. "Máme predpísaný valček, je zmeraná hmotnosť, teplota a tento valček sa vkladá do skúšobnej pece," ozrejmil vedúci oddelenia posudzovania výrobkov Stanislav Flimel.

Pec sa vyhreje na 750 stupňov. Na valčeku skúšaného materiálu potom sledujú úbytok hmotnosti a teplotný spád. Na základe toho ho zatrieďujú do tried horľavosti. "Sledujeme počas 30 minút či nám horí, dymí a tieto údaje sa zapisujú. Keď vzorka horí trvalým plameňom, je kvázi posudzované ako výrobok, ktorý je horľavý," uviedol Flimer.

Priebeh skúšky zaznamenávajú na grafe. Ak v priebehu polhodiny materiál nehorí trvalým plameňom a úbytok hmotnosti je menší ako 50 % váhy pred skúškou, ide o materiál nehorľavý.

"Najväčší problém nastáva pri rodinných domoch, najmä tam sú zhotovitelia majitelia. Použijú nový prvok, ktorý musí byť iným spôsobom kombinovaný, ako sa to robilo v minulosti. Čiže nie sú tam spravené izolačné mosty, prenesie sa z fasády na strešnú konštrukciu alebo opačne," vysvetlil Ivan.

Stavebné výrobky skúšajú hasiči špeciálnym zariadením s horákom

Ten priložia k materiálu a nechajú naň 15 minúť pôsobiť plameň. V materiáli sú zároveň umiestnené termočlánky, ktoré zaznamenávajú jeho teplotu. Keď po skúške vychladne, vzorku rozrežú na polovicu. "Vyhodnocuje sa hrúbka prehorenia, defekty, trhliny a iné poškodenia danej dosky alebo materiálu," hovorí Flimel.

Samozrejme, to neznamená, že na výstavbu nesmiete použiť aj horľavý materiál. Napríklad v prípade drevostavieb však musia byť vykurovacie telesá nainštalované na nehorľavé podložky a stenu. No a teraz jedna čerešnička na záver: "Vedecky bolo dokázané, že obrúsený stavebný materiál drevo má požiarnu odolnosť dlhšiu 7 až 10 minút oproti pílenému, resp. hoblovanému materiálu," dodáva Ivan.

Zopakujme si pár dôležitých zásad

  1. Na výstavbu domu používajte certifikovaný materiál.
  2. Overte si stavebné a bezpečnostné postupy.
  3. Nezabúdajte, že použitie správnej kombinácie materiálov spomaľuje šírenie požiaru.
  4. V prípade drevostavieb inštalujte vykurovacie telesá na nehorľavý materiál.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy