Exekútor z Košíc vymáhané peniaze neodovzdal. Kvôli nemu skončili dlžníci vo väzení
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ako je to s exekútormi
BRATISLAVA / ASINS upozorňuje na viacero pochybení exekútorov pri rozúčtovaní vymožených prostriedkov. Vrcholom ľadovca je sprenevera financií nepoctivého exekútora Michala M. z Košíc
Exekútor Michal M. z Košíc čelí vážnym obvineniam zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a sprenevery takmer 400 000 eur. Vybrané finančné prostriedky od dlžníkov neodviedol veriteľom, čo spôsobilo škody v státisícoch eur. Niektoré z poškodených osôb sa dokonca dostali do väzenia na základe neplnenia svojich záväzkov.
Podľa vyjadrení poškodených, exekútor dlhodobo zadržiaval vymožené prostriedky, a to aj po opakovaných výzvach od zdravotných poisťovní a inkasných spoločností, ktoré ho vyzývali na vyplatenie vymožených prostriedkov. Tieto subjekty podali nielen sťažnosti, ale aj trestné oznámenia.
„Členovia ASINS, ktorí podávali návrhy na exekúciu v Košickom kraji, mali prideleného aj obvineného exekútora. Následne sa zistilo, že dlžníci svoje pohľadávky splácali, no k našim členom sa vymožené prostriedky od exekútora nedostali. Finančná škoda členov ASINS sa pohybuje v rozmedzí 50 - 60 tisíc eur,“ vysvetľuje Pavol Jakubov, viceprezident Asociácie slovenských inkasných spoločností (ASINS).
Neriešený problém Slovenskej komory exekútorov
Ministerstvo spravodlivosti identifikovalo vážne porušenia v činnosti exekútora a podávalo disciplinárne návrhy. Obvinený sa však dlhodobo vyhýbal zodpovednosti a súdne pojednávania sa odkladali pre jeho neustále preukazované práceneschopnosti. V súčasnosti sú disciplinárne konania prerušené, pretože požiadal o odvolanie z funkcie.
„Na základe podozrenia zo zadržiavania peňazí u obvineného exekútora, sme v roku 2023 poslali sťažnosť na Slovenskú komoru exekútorov. Tá danú sťažnosť formálne ukončila bez akéhokoľvek postihu voči nezákonnému postupu exekútora a pri našich opakovaných postupoch využili predĺženie lehoty na vybavenie sťažnosti,“ dopĺňa Pavol Jakubov.
Exekútor bol na základe vlastnej žiadosti z funkcie odvolaný. Jeho post zastúpil exekútor Rudolf D., ktorý po ňom prevzal agendu. On však nezodpovedá za spôsobenú škodu jeho kolegom.
O tom, že nejde o ojedinelý problém, hovoria aj ďalšie skúsenosti exekútorov, ktorí prevzali exekútorské úrady po svojich kolegoch. Po prevzatí niektorých exekútorských úradov a následnej kontrole jednotlivých exekučných konaní sa zistilo, že pôvodný exekútor neodviedol vymožené financie načas. Porušenie zákona pri odvádzaní vymožených prostriedkov potvrdila aj zástupkyňa ministerstva spravodlivosti, keď pri kontrole vymožených platieb u exekútorských úradov zistili opakované porušenie zákona u viac ako 20 exekútorov.
Exekútor je jediný oprávnený vymáhať finančnú pohľadávku núteným spôsobom. Ak sa však rozhodne nevymáhať prostriedky pre veriteľa, ale použiť ich na svoje vlastné potreby, veriteľ nemá prostriedky ako sa k svojim peniazom dostať. Týmto spôsobom prichádzajú o financie aj štátne inštitúcie, ako sú Všeobecná zdravotná poisťovňa, Environmentálny fond a samoživitelia rodín, ktorým exekútor zadržal výživné.
„V tejto situácii vidíme zlyhania u viacerých exekútorov. Vyzývame na úpravu exekučného poriadku a efektívnejšiu kontrolu exekútorov zo strany veriteľov a aj zo strany Ministerstva spravodlivosti, ktoré zodpovedá za škody spôsobené ich činnosťou,“ dopĺňa Pavol Jakubov.
Opätovná výzva na vlastný výber exekútora
„V roku 2017 došlo k zmene systému a zaviedlo sa takzvané náhodné prideľovanie exekúcií, kde veriteľ podáva návrh na exekúciu na exekučnom súde. Exekučný súd následne vyberie konkrétneho exekútora z daného regiónu, a poverí ho vymožením danej pohľadávky. Samotné náhodné prideľovanie funguje skvele. Exekúcie sú rovnomerne rozdelené podľa exekútorov v danom konkrétnom kraji. Problémom, na ktorý dlhodobo upozorňuje ASINS, je rozdielna vymožiteľnosť pohľadávok. Kým jeden exekútor dokáže vymôcť 5 percent z tých pohľadávok, tak tí efektívnejší dokážu vymôcť 15 percent,“ uzatvára Pavol Jakubov.
Dôležitým faktorom v tejto problematike je aj spokojnosť bežných občanov, ktorí využili služby exekútora. Viac ako 63% opýtaných by využilo vlastný výber exekútora.Tento údaj pochádza z kvantitatívneho prieskumu a odráža realitu nefunkčného systému, v ktorom štát náhodne prideľuje exekútorov k jednotlivým prípadom. Veritelia tak dávajú menej podnetov na exekúciu a snažia sa pôsobiť voči svojim dlžníkom preventívne. Pôžičky sú tak menej dostupné, majú vyššie úrokové sadzby, prípadne fyzické osoby peniaze prestávajú požičiavať z obavy o ich budúce vrátenie.
„Výrazne nižší počet začatých exekúcií v roku 2024 (o 56 %) oproti roku 2023 za nás signalizuje významný pokles dôvery verejnosti voči exekútorom. Toto tvrdenie sa nám potvrdilo aj vo výsledkoch najnovšieho kvantitatívneho prieskumu z februára 2025 ,“ dodáva Peter Dvornák, viceprezident ASINS.