Jasno
20°
Bratislava
Jarmila
28.4.2025
Skrat v domácnosti môže spôsobiť aj väčšie problémy než len vrásky na tvári
Zdielať na

Skrat v domácnosti môže spôsobiť aj väčšie problémy než len vrásky na tvári

SLOVENSKO / Niekomu ani nepríde na myseľ, iným robí vrásky po tvári. Jednoducho skrat. Príčinou jeho vzniku v domácnostiach môže byť nabíjanie mobilov, nesprávne používanie elektrospotrebičov či predlžovacie káble.

​V rubrike Oheň pod lupou vám poradíme, akým chybičkám sa vyhnúť, aby bol váš domov bezpečným miestom. 

Nabíjanie mobilu počas spánku

I keď nové modely mobilov už majú ochranu proti prebíjaniu, stále ide o zdroj energie, na ktorom môže nastať skrat. Dobrou radou je tiež udržiavať káble v dobrej kondícii. "Aby bol vždy vystretý. Aby nedošlo k poškodeniu jednotlivej žily, ktorá vytvára nedokonalý spoj, zvyšuje sa teplota až dôjde k vznieteniu," opísal Peter Ivan, riaditeľ Požiarnotechnického expertízneho ústavu MV SR.

Keď telefón odpojíte z nabíjačky, nezabudnite aj nabíjačku vytiahnuť zo zásuvky. Stále v nej totiž prebieha odber energie a hrozí riziko požiaru. Znížite ho aj kúpou certifikovanej nabíjačky. Keď sa časom opotrebuje, neopravujte ju, kúpte novú. "Fenomén ľudí je že to odreže, snaží sa tam niečo vymeniť, zaleje to. Keď človek zacíti zvláštny zápach z danej nabíjačky, okamžite výmena," poznamenal Peter Ivan. 

Nenapájajte predlžovačky jednu do druhej 

Pomocníkom v domácnostiach sú aj predlžovacie káble. Ak ale zapájate jednu predlžovačku do druhej, koledujete si o problém. Zistite si na aký výkon je daný predlžovací kábel stavaný. V prípade bubnovej predlžovačky nezabúdajte, že jej plný výkon je stanovený v rozvinutom stave. "Keď predlžovačka má 5 vývodov, treba racionálne uvažovať, že nie je to určené na 5 vysoko výkonových spotrebičov," priblížil Peter Ivan. 

Pozor na vodu v zásuvkách

Pozor aj na to, aby vám do zásuvky nenatiekla voda. "Jednalo sa o prípad požiaru, kedy došlo k natečeniu vody z kvetináča priamo do tejto zásuvky. Ak by nikto nebol doma, došlo by k vyhoreniu celej zásuvky a zapálenie bytovej jednotky," opísal Peter Ivan. 

Pri zapájaní spotrebičov dbajte na to, aby kábel do zásuvky zaklapol na doraz a na pevno. Taktiež sa vám už možno stalo, že ste nechtiac stúpili na kábel a zohli na ňom kolíky, ktoré ste sa potom snažili vyrovnať. Takouto manipuláciou by ste ich však mohli poškodiť. No požiar u vás môže spôsobiť aj zlá obsluha rýchlovarnej kanvice.

V prípade, že sa chcete zbaviť vodného kameňa na kanvici, po umytí všetky jej časti dôkladne vysušte.

Zopakujme si to. Mobil si radšej počas spánku nenabíjajte. Káble majte vyrovnané, aby nedochádzalo k ich zalomeniu. Poškodené káble neopravujte, kúpte nové. Zistite si na aký výkon je vaša predlžovačka stavaná. Nezapájajte jednu do druhej. Dbajte na to, aby kábel do zásuvky zaklapol na doraz. Predlžovacie káble a spotrebiče chráňte pred vodou. 

Ak máte aj ďalšie otázky, napíšte nám na [email protected] 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy