SERIÁL. Únos lietadla 1972. Pohľad do zákulisia výroby
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Určite ste zaregistrovali, že sme sa v KRIMI celý minulý týždeň zaoberali únosom lietadla z roku 1972. Zistili sme veľa informácii, ktoré na doterajší pohľad vrhli nové svetlo. Prinášame vám tie najdôležitejšie.
Žijú 3 ženy a 3 muži
Únos lietadla bol stvárnený aj v seriáli Prípady Majora Zemana. Presnejšie v 9-tej časti Mimikry. V tej dobe stvárnili únoscov ako závislých na drogách. Vykreslili ich takmer ako na pokraji ich osobného krachu. "Scéna z lietadla, kedy Vlach napadne pilota vyvoláva diskusiu, či sa naozaj ten únos odohral tak, ako bol zobrazený v seriáli. Podľa dokumentov, ktoré študujú v Čechách to tak celkom nebolo," hovorí reportér Richard Bolješik.
"Tento rok je to už 40 rokov od únosu lietadla. Začal som pátrať, kontaktoval som sa na únoscov," dodáva. Z desiatky únoscov žijú len 3 ženy a 3 muži. "Chceli sme zistiť, či boli tie fakty prezentované 40 rokov pravdivé."
Bola to len nešťastná náhoda
Títo ľudia boli obvinení, obžalovaní a súdení za vraždu. "Oni však 40 rokov tvrdia, že išlo o nešťastnú náhodu. Lietadlo síce chceli uniesť, no nastal konflikt. Nemali úmysel strieľať." Boli si vedomí, že lietadlo unášajú, že chcú ísť na západ, avšak nevnímali to ako vraždu. Výstrel mal byť neúmyselný. "Únosca ohrozoval pilota, prikázal mu, aby otočil lietadlo do Nemecka. Z prvej rady vystúpil doktor Klementis a vyvolal konflikt. Na základe neho, padla rana," hovorí Bolješik. V každej normálnej krajine by sa takáto vec súdila ako únos s následkom smrti. Nie ako vražda. "Tento čin však odporoval ich cieľu - chceli odcestovať, jedna žena bola tehotná," dodáva.
Doteraz bol pohľad na pilotov, ako na hrdinov a únoscovia boli vrahovia. Avšak pravda môže byť niekde uprostred. Aj tí hrdinovia urobili v tom lietadle chyby.
Vraj aj pracovníčka letiska volala na vtedajšiu verejnú bezpečnosť, že do lietadla nastupujú čudní ľudia. "Toto bolo nepreukázané, či skutočne niekto volal. Skrátka bezpečnosť zbrane nezachytila, dokonca šéf oddelenia Slov-airu, ktorý bol na palube, podpísal protokol, že na palube nie sú zbrane," dodal Richard. Dopátrali sme sa aj k pitevne správe. Tá odhalila veľa nejasností. Napríklad aj to, že Adamica mal pri výstrele stáť otočený k páchateľovi.