Britská kráľovná Mellovi asi nepomôže
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Údajný šéf hornonitrianskeho podsvetia Karol Mello mal v snahe zabrániť jeho vydaniu na Slovensko žiadať o pomoc aj britskú kráľovnú, keďže Belize je krajinou Britského spoločenstva. Podľa právnika mu však takýto krok nepomôže.
Súdny výbor Štátnej rady britskej kráľovnej zrejme Mellovi nepomôže. Vyplýva to z analýzy aktuálnej situácie v prípade obžalovaného Slováka, ktorú poskytol vedúci Ústavu medzinárodného a európskeho práva Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy Miroslav Slašťan.
V hre je vyhostenie alebo vydanie
Slašťan najprv ozrejmil, že občana iného štátu možno buď vydať, napríklad na trestné stíhanie, za splnenia náročnejších podmienok, alebo vyhostiť, čo je v zásade jednoduchší administratívny proces, na základe porušenia podmienok imigračných predpisov. Podľa neho je správne, že slovenské orgány nezverejnili, akú majú v tomto prípade stratégiu. "Na základe dostupných informácií nie je zrejmé, či sa začal proces vydávania alebo vyhostenia alebo oba súčasne," povedal.
Belize funguje inak ako britské právo
Belize je krajinou Britského spoločenstva – Commonwealthu. No v oblasti vydávania, respektíve vyhostenia nie sú v zásade rovnaké predpisy Belize a V. Británie. "Štáty Commonwealthu sú v tomto smere suverénne, čiže právne predpisy prijímajú samostatne, vrátane fungovania justičných orgánov," vysvetlil Slašťan.
Slovensko nemá s Belize žiadnu medzinárodnú zmluvu o vydávaní osôb na trestné stíhanie, preto v tomto prípade pôjde podľa Slašťana skôr o to, ako Belize zváži prípadnú žiadosť SR o jeho vydanie na Slovensko a aké podmienky si tento štát bude klásť v súlade s jeho právnym poriadkom a najmä, či právny poriadok Belize túto možnosť vôbec pozná. "Rozhodujúcou je skutočnosť, či právny systém Belize umožňuje vydanie osôb bez existencie zmluvy. Ak áno, uplatní sa zásada vzájomnosti (reciprocity)."
Ťahanice budú asi dlhé
Podľa právnika je možné, že si Belize po preskúmaní žiadosti o vydanie Karola M. a po zhodnotení všetkých dostupných informácií požiada o jej doplnenie a následne rozhodne, či osobu vydá. "Posúdi ju podľa podmienok upravených v právnom poriadku Belize," vysvetľuje.
Čo sa týka najbližšieho postupu, podľa Slašťana sa zrejme najskôr ukončí konanie o vyhostení. "Ak toto nebude úspešné, bude sa posudzovať žiadosť o vydanie," tvrdí. "Je nutné dodať, že v oboch prípadoch je nevýhodná pre slovenské justičné orgány publicita prípadu, keďže môže odhaliť taktiku a ostatné okolnosti, ktoré môžu proces napríklad vyhostenia zmariť, v tomto prípade pripraviť pôdu na ďalší útek."
Mello zatiaľ čaká vo väzbe
Karola Mella zadržali 11. júla popoludní v San Pedro v štáte Belize. Na zadržaní sa podieľala aj migračná polícia štátu Belize. Zadržanie Karola M. bolo súčasťou celosvetovej akcie Interpolu, do ktorej bola zapojená aj slovenská polícia. Slovenské orgány poskytli mená niekoľkých hľadaných osôb.
Prípad Karola Mella vyvolal rozruch po tom, ako sa napriek zadržaniu v Poľsku po niekoľkoročnom úteku opäť dostal rozhodnutím súdov na slobodu. Je obžalovaný z objednávky vraždy v prípade, v ktorom namiesto údajnej plánovanej obete prišli o život žena a dieťa. Obvinený je aj z vraždy niekdajšieho bossa bratislavského podsvetia Petra Čongrádyho, ktorého zabili v roku 2004 a ďalších dvoch prípadoch vrážd Jozef G. a Františka M.
Mello zatiaľ ostáva v Belize, keďže tamojší Najvyšší súd pozastavil jeho vydanie na Slovensko, viac v reportáži Mirky Štrbákovej-Urbanovičovej.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
sanpedrosun.com