EXKLUZÍVNA SPOVEĎ: Vyzdvihol som Kursk z morského dna
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
K / 141 Kursk, nukleárna ponorka. Potopený: 12. augusta 2000 v medzinárodných vodách Barentsovho mora. Počet mŕtvych: 118. Príčina: výbuch torpéda a následná reťazová reakcia. Toto je katastrofa, ktorú Rusi dlho tajili, no napokon museli s pravdou von. Nedokázali Kursk dostať z morského dna. Pomohol im práve tento muž, ktorému podľa vlastných slov pomohli modlitby. Tu je jeho exkluzívna spoveď...
Rusi chceli haváriu utajiť
"Je príliš veľká tma na písanie, ale pokúsim sa o to. Zdá sa, že nie sú žiadne šance, 10 – 20 %. Pozdravy všetkým, netreba zúfať. Kolesnikov." Tieto slová stoja v listy jedného z 118 členov posádky. Námorníkov, z ktorých ani jeden neprežil potopenie nepotopiteľnej ponorky. Dnes je to už 12 rokov.
Rusi najskôr katastrofu tajili. Nedokázali však ponorku dostať z morského dna a súhlasili so zahraničnou pomocou. Vtedy sa na scéne objavil Holanďan Frans van Seumeren, špecialista na vyťahovanie ťažkotonážnej techniky z veľkých hĺbok. Nikdy predtým sa však s potopenou ponorkou nestretol. Nám prezradil v exkluzívnom rozhovore viac o tejto akcii.
Funkčné torpéda a mŕtvoly
"Bolo to veľmi komplikované. Išlo o nukleárnu ponorku s dvoma nukleárnymi reaktormi. Boli tam funkčné torpéda, rakety, mŕtvi námorníci. Museli sme byť veľmi opatrní...Počasie na Barentsovom mori býva ešte k tomu po septembri veľmi zlé, tak sme to dovtedy museli stihnúť," prezrádza Seumeren.
Zachránil ich kostolík
Záchranné práce tak skomplikovalo počasie. Niekoľko stoviek inžinierov, námorníkov, či vojakov malo len pár mesiacov na to, aby ponorku vytiahlo. K počasiu sa pridali ďalšie komplikácie, potápači nemohli použiť podmorské roboty, ale otvory na ukotvenie lán museli vŕtať ručne. Termíny sa nestíhali a počasie sa zhoršovalo.
"Keď som vychádzal z hotela, uvidel som ruský ortodoxný kostol. Vošiel som doň, pomodlil som sa a odrazu sa počasie zmenilo. Prišla dúha a vietor odišiel," prezradil Seumeren o obrate v situácii. Kursk sa skutočne dostal späť na hladinu, no až o približne 9 mesiacov neskôr, ako sa predpokladalo.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
TV JOJ