Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Devínsky masaker 2 roky po. Polícia je ostražitejšia
Zdielať na

Devínsky masaker 2 roky po. Polícia je ostražitejšia

Osem mŕtvych a 15 zranených. To je tragická bilancia streľby v bratislavskej Devínskej Novej Vsi presne pred dvoma rokmi. Strelec Ľubomír Harman v byte zastrelil päťčlennú rodinu - tri ženy, muža a dieťa. Ďalšieho príbuzného rodiny zastrelil pri vchode do domu. Siedmou obeťou bola žena v jednom z panelových domov, ktorú zasiahla zblúdilá strela. Pri policajnej akcii zahynul aj páchateľ tohto brutálneho činu.

Osem obetí šialenca

Devínskou Novou Vsou otriasla v pondelok 30. augusta 2010 okolo 10:00 streľba, ktorú neprežilo osem ľudí vrátane strelca. Policajti pri zásahu proti Harmanovi vystrelili celkom 15-krát. Štrnásť striel vystrelili z pištolí, poslednú, ktorá sa stala páchateľovi osudnou, vystrelil policajt pohotovostného útvaru zo samopalu. Zistiť motív páchateľa a objektívne ho pomenovať bolo podľa vtedajšieho prezidenta policajného zboru Jaroslava Spišiaka možno nereálna úloha.

Motív sa nikdy nedozvieme

"Zrodila sa v jeho hlave a v jeho hlave aj zostala,“ povedal pred dvoma rokmi Spišiak. Páchateľ mal značný arzenál, keď ho polícia eliminovala. Mal stále pri sebe osem plných zásobníkov do samopalu, ktorým strieľal. Ďalej mal päť zásobníkov do dvoch pištolí, ktoré mal tiež pri sebe. "Tento arzenál určite nebol len na streľbu v byte obetí. Vyzerá to, že sa chystal buď skrývať, prestrieľať sa či bojovať až do úplného konca,“ dodal Spišiak.

Polícia je ostražitejšia

Po tragickej udalosti v bratislavskej Devínskej Novej Vsi vníma polícia možné hrozby neoprávneného použitia zbrane ešte citlivejšie. K sprísneniu podmienok pre držiteľov zbrojných preukazov došlo už po streľbe v Devínskej Novej Vsi. "Každý žiadateľ o jeho vydanie sa po novom musí podrobiť psychologickému vyšetreniu. Nevyhnú sa mu ani tí, ktorí už zbrojný preukaz majú. V čase, keď bude končiť jeho platnosť a ich držitelia budú žiadať o jeho opätovné vydanie, rovnako budú musieť preukázať psychickú spôsobilosť," konštatoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Okrem toho držiteľom niektorých zbraní kategórie A alebo B, napríklad podobnej, akú použil strelec v Devínskej Novej Vsi, pribudla zákonná povinnosť podrobiť sa psychologickému vyšetreniu. Prvýkrát tak museli urobiť do konca apríla tohto roka, inak im hrozilo odňatie zbrojného preukazu. Držitelia zbrojného preukazu majú pri manipulácii so zbraňou povinnosť mať pri sebe zbrojný preukaz a preukaz zbrane. Držiteľ, ktorý už má doklad o psychickej spôsobilosti, je povinný mať pri sebe už aj tento doklad.

Po tragickej udalosti polícia podľa Slivku okamžite prijala opatrenia a v obvode posilnili hliadky. "Po vyhodnotení bezpečnostnej situácie policajtom v hliadkach pribudli aj ďalšie výzbrojné súčiastky," informoval. Tragédia mala vplyv aj na výcvik. "Samozrejme, že táto udalosť bola premietnutá aj do prípravy policajtov na podobné situácie v rámci výcviku, na čo sú však aj mimo toho neustále pripravovaní," dodal.

Anonym sa vyhrážal

Políciu však Harman zamestnáva aj po dvoch rokoch. Vo štvrtok, 30. augusta policajti na celom Slovensku strážia osady. Z jednoduchého dôvodu. "Vzhľadom na to, že včera prijala tiesňová linka výhražný telefonát, ktorý smeroval voči neprispôsobivým občanom, polícia na dnešný deň zvýšila výkon služby," uviedol prezident policajného zboru Tibor Gašpar.
Podľa našich informácií, polícia zatiaľ anonyma nechytila, no intenzívne na tom pracuje.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy