Prokurátor prijal úplatok, do basy pôjde na 2 roky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Až 12 rokov za mrežami hrozilo prokurátorovi, ktorého začiatkom roka obvinila polícia z prijímania úplatku. Napokon vyviazol s dvojročným trestom. Podľa policajného prezidenta sa proti korupčníkom z radov prokuratúry, či justície bojuje oveľa ťažšie. Dokonale totiž ovládajú paragrafy a dávajú si väčší pozor.
Obvinený z prijatia 300-eurového úplatku
Špecializovaný trestný súd chce poslať za mreže skalického prokurátora. Prokurátor mal ešte v marci žiadať úplatok od muža, ktorý šoféroval opitý, čím sa dopustil trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Na súde však vodič vyviazol s pokutou a zákazom činnosti, čo údajne zariadil spomínaný prokurátor. Policajti ho mali zadržať priamo pri preberaní úplatku po skončení pojednávania na parkovisku. "Vyšetrovateľ obvinil prokurátora Okresnej prokuratúry v Skalici, ktorý mal žiadať a prijať 300-eurový úplatok," upresňuje Michal Slivka, hovorca Prezídia policajného zboru SR.
Usvedčiť prokurátora je ťažšie
V prípade Miloša H. Špecializovaný trestný súd vyriekol ortieľ. "Súd ho uznal vinným zo zločinu prijímania úplatku a odsúdil ho na dvojročný nepodmienečný trest a zákaz výkonu činnosti v trvaní piatich rokov," konštatuje Katarína Kudjaková, hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu.
Nejde pritom o ojedinelý prípad, keď sa polícii podarilo z korupcie usvedčiť prokurátora, či sudcu. Podľa policajného prezidenta a bývalého šéfa Úradu boja proti korupcii vždy záleží na tom, či sa vyšetrovateľom podarí skutok zadokumentovať v čase spáchania. Ľudia s právnickým vzdelaním totiž dokážu lepšie zahladzovať stopy. "Rozhodne sa správajú opatrnejšie a vyjadrovanie o pojmoch, ktoré súvisia s trestnou činnosťou, je iné ako u menej právne vzdelaných osôb," tvrdí prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.
Pokiaľ chce polícia v podobnom prípade požiadať súd o nasadenie odpočúvania, musí to náležite odôvodniť. "Je väčší problém aplikovať obrazovo-zvukové záznamy do priestorov, alebo iné dôkazové prostriedky do priestorov, kde pracujú," dodáva policajný prezident.
Rozsudok ešte nie je právoplatný
Obžalovaný a jeho obhajca si ponechali lehotu na odvolanie. Rozsudok teda zatiaľ nie je právoplatný. Ak sa v prvom kole odsúdený prokurátor voči verdiktu odvolá, v procese povie posledné slovo Najvyšší súd.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA