Odpočúvanie novinárov je podľa Európskeho súdu nezákonné
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V prípadoch odpočúvania novinárov svitá na lepšie časy. Príkladom nám ide Holandsko. Európsky súd totiž rozhodol v kauze Telegraf média Nederland versus Holandsko v prospech žurnalistov. V budúcnosti sa tak na tento prípad môžu odvolať aj iné európsle krajiny.
Je to nezákonné
Naposledy boli slovenskí novinári odpočúvaní vojenskou spravodajskou službou v známej kauze ministerstva obrany, keď rezortu šéfoval vtedajší minister Galko. Podľa aktuálneho rozhodnutia Euróspkeho súdu v prípade holandských novinárov by s najväčšou pravdepodobnosťou tak pred Európskym súdom pre ľudské práva uspeli so svojimi žalobami aj tajne odpočúvaní slovenskí novinári, ktorí o takýchto aktivitách našich spravodajských služieb vôbec nič nevedeli.
Holandsko ako argument
Holandských novinárov odpočúvala tajná služba preto, aby sa dostala k ich tajným zdrojom. Agenti však podľa európskeho súdu pre ľudské práva porušili ich právo aj na ochranu ich novinárskych zdrojov. Rozhodnutie európskeho súdu v prípade Telegraf média Nederland vs. štát Holandsko sa tak môže stať silným argumentom pri ďalších žalobách, v ktorých sa odpočúvaní novinári z iných európskych krajín domáhajú ochrany ich žurnalistických práv a slobody prejavu.
Téme sa venuje reportér Rasťo Striško. INFORMÁCIE ONLINE TU.
TV JOJ