Právnik radí. Sťahovanie s dieťaťom bez súhlasu exmanžela
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Marianna, ktorá kontaktovala Právnu televíznu poradňu, sa druhýkrát vydala a chce sa odsťahovať do Maďarska. S bývalým mužom má 10-ročnú dcéru a zaujíma ju, či sa môže odsťahovať aj bez písomného súhlasu exmanžela.
"Môj exmanžel robí v zahraničí a nechodí často na Slovensko. Preto chcem vedieť, či potrebujem písomný súhlas od exmanžela alebo stačí, keď s tým súhlasil v telefonickom rozhovore," píše Marianna. Bez ohľadu na to, či otec dieťaťa pracuje v zahraničí alebo na Slovensku, ak chce matke s dieťaťom zmeniť miesto obvyklého pobytu, musí to oznámiť otcovi.
Otec musí dať súhlas
"Tento súhlas nemusí byť písomný. Nie je nikde v zákone uvedené, že by sa vyžadovala písomná forma, ale musí byť určite daný. Bez tohoto súhlasu by išlo o rozhodnutie v rozpore s §35 zákona o rodine," uviedla advokátka Bronislava Pavelková.
Pokiaľ by neoznámil jeden z rodičov zmenu pobytu dieťaťa, dalo by sa to potom klasifikovať ako medzinárodný únos a z toho by mohli byť veľké problémy. Preto neodporúčame rodičom odísť s dieťaťom do zahraničia bez súhlasu druhého rodiča. "Tiež by jej hrozilo, že v prípade keby otec podal žalobu o návrat dieťaťa, musela by zabezpečiť návrat dieťaťa na Slovensko," dodáva Pavelková.
A preto je pre rodičov v prípade, že by si to jeden z rodičov rozmyslel a tvrdil by, že sa na ničom nedohodol, lepšie mať tento súhlas v písomnej forme. Postačí ako dôkaz aj súhlas vo forme emailu. Vy mu na oplátku musíte uviesť všetky potrebné kontakty, ako adresu a telefónne číslo, aby sa s dieťaťom vedel skontaktovať.
Staňte sa fanúšikom rubriky Právna televízna poradňa KRIMI na Facebooku.
getty images