Právnik radí. Podľa čoho sa určuje výška výživného?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŽILINA / Minimálna mzda alebo podpora v nezamestnanosti versus súdom určené vysoké výživné. Do našej Právnej televíznej poradne sme dostali niekoľko e-mailov s otázkou, podľa čoho sa určuje výška výživného. Vybrali sme jeden od diváčky zo Žiliny.
Podpora vo výške 239, výživné 170 eur
Silviin priateľ má dieťa z predchádzajúceho vzťahu. Je nezamestnaný, nemá majetok a napriek tomu mu na súde odklepli vysoké výživné. "Môj priateľ je bez majetku, bez strechy nad hlavou. Berie podporu v nezamestnanosti vo vyške 239 eur. Napriek tomu mu sudkyňa určila vysoké výživné 170 eur," píše sa v maili.
Ako prvé by sme si asi mali položiť otázku, čo je vysoké výživné. Koľko peňazí je pre správny rast, vzdelanie a výchovu dieťaťa dostatočných. "Určovanie výšky výživného je a bude v súčasnosti vážnym problémom. Pokiaľ divák napíše, že z jeho príjmu 239 eur mu súd určil výživné 170 eur, tak možno vyvodiť, že pri určovaní výšky výživného sa súd reálne nezaoberal jeho možnosťami, teda tým čo v tejto chvíli zarába, ale jeho schopnosťami, koľko by mohol zarobiť, keby sa snažil," informuje právnička Bronislava Pavelková.
V prvom rade je blaho dieťaťa
Toto rozlišuje aj zákon o rodine, ktorý sa týmto spôsobom snaží predísť v praxi pomerne častým situáciám, keď sa rodičia snažia znížiť svoje reálne zárobkové možnosti.
"S tým, že menili prácu na menej platenú alebo si skracovali úväzok, aby to súd zohľadňoval pri určení výšky výživného. Táto právna úprava nie je nová, platí už 10-tky rokov na území Slovenska a myslím si, že treba naozaj skôr viesť ľudí k tomu, aby sa snažili urobiť všetko čo je v ich silách, aby to dieťa adekvátne k svojej životnej úrovni vyživili," dodáva Pavelková.
Každému by v prvom rade malo ísť o blaho dieťaťa a nie sa touto formou snažil obohacovať alebo naopak rodič, ktorý má platiť ochudobňovať. Pokiaľ obaja rodičia nebudú chcieť, skutočne dobre pre ich dieťa a nedohodnú sa...vždy bude najviac trpieť dieťa.
Vaše ďalšie právne problémy posielajte na email: [email protected]. Možno na budúce poradíme práve Vám.
Téme sa venuje reportér Juraj Hajdin. INFORMÁCIE ONLINE TU.
ISIFA