Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Smrtiaci alkohol za volantom. Až 5-tisíc Slovákov ročne nafúka!
Zdielať na

Smrtiaci alkohol za volantom. Až 5-tisíc Slovákov ročne nafúka!

BRATISLAVA / Alkohol za volantom ohrozuje nielen život vodiča, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Napriek tomu, že tresty sú nekompromisné, Slováci stále sadajú za volant opití. Hrozivo vyznieva policajná štatistika, podľa ktorej každý mesiac nafúka na Slovensku viac ako jedno promile až 500 vodičov. Alkohol spôsobil minulý rok viac ako 1 200 dopravných nehôd.

Alkohol za volantom je smrteľný

Alkohol nepatrí za volant! Napriek tomu sa na Slovensku stále nájdu ľudia, ktorí si po vypití niekoľkých pohárikov za ten volant sadnú. Vodičov, ktorí si radi vypijú neodradí ani fakt, že pokiaľ po dychovej skúške nafúkajú viac než jedno promile, budú mať veľké problémy. "Jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile, alebo odmietnutie vyšetrenia na jeho zistenie je trestným činom. Hrozí za to až ročné väzenie," upozorňuje hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová.

Napriek tejto hrozbe policajti musia ročne riešiť prípady, keď vodič po kontrole nafúkal. Polícia ročne rieši až 5 000 prípadov, v ktorých za volantom sedeli vodiči pod vplyvom alkoholu nad jedno promile. "Tento rok zavinili vodiči pod vplyvom alkoholu 1 206 dopravných nehôd. O život pri nich prišlo 14 osôb, 90 utrpelo ťažké zranenia a 420 ľudí sa zranilo ľahko," upresnila smutnú štatistiku Denisa Baloghová.

Nulová tolerancia alkoholu

Pri týchto číslach to vyzerá tak, že to je vodičom jedno alebo nevedia, koľko je maximálne povolené množstvo alkoholu za volantom na Slovensku. Keďže dúfame, že väčšine to nie je jedno, tak sme si na druhú možnosť urobili malý prieskum. A takéto boli odpovede ľudí. "Podľa mňa 0,5 promile? Je to nula. Myslím, že 0,1. Nie nie, je to nula celá nula promile."

Presne tak, na Slovensku je nulová tolerancia. Rovnako ako v Česku, Maďarsku či Estónsku. V niektorých štátoch sú voči vodičom tolerantnejší. Napríklad v Rakúsku či Švédsku môžete mať zostatkový alkohol, teda 0,2 promile. V niektorých krajinách ako sú Francúzsko, Nemecko, či Španielsko, je povolené vyššie množstvo a teda 0,5 promile. Sú to vypité približne dve pivá.

Vysoké pokuty a väzenie

Najtolerantnejší sú asi na Malte, v Írsku a vo Veľkej Británii. Tam je môžete nafúkať až 0,8 promile. Zodpovedá to vypitiu približne jedného deci tvrdého alkoholu a jedného malého piva. Ale pozor! Napriek tomu, že môžete v týchto krajinách šóférovať po vypití alkoholu, v prípade ak by ste spôsobili nehodu, budete prísnejšie potrestaný v porovnaní s vodičom, ktorý nepil.

Pokuty sa môžu vyšplhať na viac než 2 000 eur. Napríklad v Chorvátsku. A k tomu ešte aj dlhší pobyt vo väzení. Jazda pod vplyvom alkoholu môže mať aj ten najhorší a tragický koniec. Pokiaľ sa chcete vyhnúť zbytočným problémom, nech vám ani nenapadne po vypití alkoholu sadnúť za volant. 

Téme sa venuje reportér Juraj Hajdin. INFORMÁCIE ONLINE TU.

TV JOJ

Súvisiace články

Najčítanejšie správy