Z Tesaříka (†53) urobila čudáka politika, myslí si kolega
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Boli sme veľmi dobrí kamaráti aj blízki kolegovia, spomína na Bronislava Tesaříka (53) kolega z vtedajšej Československej televízie Jozef Hübel. Bývalého moderátora a jeho manželku Annu našli policajti mŕtvych v pondelok večer. Kriminalisti pracujú s verziou, že išlo o rituálnu samovraždu.
Začiatok za komunistov
"Poverený príslušník začal trestné stíhanie vo veci usmrtenia," potvrdil ešte v pondelok hovorca policajného zboru Michal Szeiff. Vyzerá to však tak, že známi manželia zomreli dobrovoľne.
Bronislav Tesařík moderoval v 90-tych rokoch spravodajskú reláciu Aktuality. Do československej televízie nastúpil v roku 1986. "My sme začali spolu chodiť do Prahy po novembri 89. Robili sme spravodajcov vo Federálnom zhromaždení. Ja som neskôr moderoval Udalosti a komentáre. V tom čase začal moderovať, respektíve robil hlásateľa Televíznych novín v Prahe vo federálnej televízii," spomína Jozef Hübel.
Po odchode do politiky sa zmenil
Po rozdelení federácie pracoval v Slovenskej televízii. Z Tesaříka sa stal moderátor večerného spravodajstva aj redaktor. V časoch vlády Vladimíra Mečiara však bola estévečka obviňovaná z tendečnosti a neprofesionálneho spracovania reportáží. Tesařík verejnoprávnu televíziu opustil po čistkách v roku 1998 a vstúpil do politiky. Pracoval pre Mečiara a jeho hnutie ĽS-HZDS.
Podľa slov Jozefa Hübela mal Bronislav Tesařík už v čase novinárskej kariéry psychické problémy. Po odchode do politiky sa úplne zmenil. "Pracoval pre ĽS-HZDS. Dosť sa zmenil a naše cesty sa prakticky rozišli. Až som mal skoro pocit, že si nemáme čo povedať," tvrdí Hübel.
Problém s alkoholom
Manželka Alena pracovala ako neurologička v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Tú však nedobrovoľne opustila pred troma rokmi. Ešte nedávno boli podľa tvrdení známych obaja pracovne v Keni. "Psychicky bol trošku nevyrovnaný. Akoby si neveril. A myslím si, že potom, ako skončil v politike, nevedel sa nájsť v živote," dodal Hübel.
"Mal som pocit, že odkedy sa zoznámil so svojou druhou manželkou, že bol úplne iný človek. Ako ten, ktorého som spoznal ešte v roku 1987," opisuje Hübel. V istom období mal dokonca problémy aj s alkoholom, z tých sa potom vyliečil.
Kamarát: Mal som zlý pocit
Aj zo slov susedov vyplýva, že sa manželia Tesaříkovci stránili spoločenských kontaktov. Žili uzatvorene a správali sa svojsky. "Boli čudní. Dištancovali sa od nás. V paneláku to nebýva zvykom," hovorí jedna zo susediek. REPORTÁŽ TU.
Nikto poriadne nevedel, čomu sa venujú. "On mi hovoril, že má nejakú firmu. Že robí pre nejakú PR agentúru. Nikdy to bližšie nešpecifikoval. Bolo to zahmlené veľkým tajomstvom. Mal som z toho zlý pocit," uzatvára kamarát Hübel.
Podľa zistení televízie JOJ bol byt takmer prázdny. Jedinou výnimkou mala byť posteľ. Manželia Tesaříkovci vraj všetko rozpredali. V byte zostala len náboženská literatúra a list na rozlúčku.