Stromy pri cestách zabíjajú, no aj tak vysádzajú nové a nové
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VEĽKÝ KRTÍŠ / Marek, Richard, Ervin, či Anikó...To je len zlomok mien tých, ktorí zomreli pri dopravných nehodách. Hoci sa tieto tragédie stali v rôznych častiach Slovenska, predsa majú niečo spoločné. Autá, v ktorých zomreli, narazili do stromu.
Expert: Mali by vysádzať kríky
Náraz do stromu končí vo väčšine prípadov tragicky. Na našich cestách už takto zomreli desiatky vodičov aj spolujazdcov. Aj kvôli takýmto nehodám v niektorých častiach Slovenska stromy vedľa ciest likvidujú. Naopak je to ale pri Veľkom Krtíši. S novou cestou tam vyrástli aj nové stromčeky.
Stromy vedľa ciest plnia na jednej strane viacero úloh. Spevňujú svahy, v zime bránia vytváraniu snehových jazykov či zmierňujú bočný vietor. Túto funkciu by však podľa dopravného experta mohli nahradiť drevené či kovové vetrolamy, bezpečnejšie by tiež bolo namiesto stromov vysádzať kríky.
Nebezpečná je už rýchlosť 80 km/h!
"Živý plot alebo taká tá kríková tuja majú napríklad veľmi úzky peň a to je dobré," hovorí dopravný analytik Maroš Palesch. Auto totiž namiesto toho, aby vyletelo do poľa, skončí v strome. Pre posádku môže byť osudný náraz aj v 80 kilometrovej rýchlosti.
"Každý vysadený strom je ekologický, pretože dýcha. Ale tiež by mali zvažovať, tí, ktorí to realizujú, kde ten strom osadia, pretože blízko cesty, strom, ktorý je teraz maličký, bude o 10-15 rokov zbraňou keď vozidlo vyletí z cesty," dodáva dopravný expert.