Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
8 ROKOV PO. Na Hejce sa zabudnúť nedá...
Zdielať na

8 ROKOV PO. Na Hejce sa zabudnúť nedá...

HEJCE / Pietna spomienka pri príležitosti 8. výročia leteckého nešťastia, pri ktorom zahynulo 41 vojakov a jeden civilný zamestnanec ministerstva obrany sa dnes konala na vrchu Borsó a pri pamätníku obetiam v maďarskej obci Hejce.

42 drevených stĺpov

Na vrchu Borsó tragické nešťastie z 19. januára 2006 pripomína pamätná tabuľa zasadená do prírodného balvana. Pripomína ju aj 42 drevených stĺpov s menami obetí rozmiestnených na mieste dopadu lietadla.

Slovenskí a maďarskí predstavitelia si pamiatku obetí uctili položením vencov a kytíc. Kyticu položil aj vojak Martin Farkaš, ktorí ako jediný prežil túto leteckú katastrofu.

Najčernejší dátum v novodobých dejinách

"Tento dátum je najčernejším v novodobých dejinách slovenskej armády. Je to memento, že o živote neraz rozhodujú sekundy, minúty, metre, o tom čo bude a čo nebude. V živote človeka prichádzajú chvíle, keď ráno nevieme, čo sa udeje cez deň a u vojakov je to ešte dynamickejšie. Dnes si spolu s náčelníkom generálneho štábu spomíname nielen na tých vojakov, ktorú tu 19. januára 2006 zahynuli, ale aj na ostatných, ktorí zahynuli pri plnení svojich povinností,“ povedal po položení vencov k pamätníku na vrchu Borsó minister obrany Martin Glváč.

"Vždy keď sem prídem tak som zasiahnutý tragédiou, ktorá sa tu stala. Žiaľbohu smrť patrí aj k tomu, čo prináša vojenské povolanie,“ povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek. Uviedol, že počas dvadsiatich rokov prišli slovenskí vojaci o 57 svojich

V čase leteckého nešťastia bol náčelníkom generálneho štábu Ľubomír Bulík, ktorý bol aj na mieste tragédie medzi prvými. "Každý rok sa snažím, aby som sem prišiel, pretože to považujem za svoju povinnosť voči pozostalým. Je to vždy veľmi silné, emotívne. Čas lieči veľa vecí, ale tá tragédia, ktorú som mal možnosť vidieť a potom aj následná zložitá situácia v rodinách, to mi ostane v mysli na celý život. Samozrejme, sme vojaci a v prísahe máme, že vojak obetuje svoje zdravie aj svoj život pre to, aby sa splnili úlohy. No ja osem rokov hľadám odpoveď na to, čo sa stalo a nenašiel som. Ja to považujem za takú zbytočnú smrť," uviedol Bulík.

19. januára 2006

K tragickej leteckej havárii slovenského vojenského lietadla AN-24 došlo 19. januára 2006 na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce. Lietadlo klesalo na pristátie na košickom letisku, keď narazilo do vrcholcov stromov a zrútilo sa.

Na palube lietadla bolo 43 príslušníkov slovenského kontingentu, ktorí sa vracali z Kosova z mierovej misie KFOR v bývalej Juhoslávii. Pri nešťastí zhynulo 42 príslušníkov. Letecké nešťastie prežil len jeden vojak – Martin Farkaš.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy