Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Vykosťovanie ľudí. Do kauzy zasiahla Generálna prokuratúra
Zdielať na

Vykosťovanie ľudí. Do kauzy zasiahla Generálna prokuratúra

BRATISLAVA / Do kauzy vykosťovania Slovákov po smrti najnovšie zasiahla už aj Generálna prokuratúra. Ide o ďalší silný hlas, ktorý môže výrazne zmeniť nazeranie na problematiku doteraz vraj legálneho odoberania tkanív po smrti človeka bez jeho predchádzajúceho súhlasu. Súkromná firma, ktorá kosti, kĺby a iné tkanivá vyberá z tiel zosnulých na základe zmluvy so štátom aj naďalej mlčí.

UPOZORNENIE: Video nie je vhodné pre maloletých a mladistvých čitateľov.

Pandorina skrinka

Tému vykosťovania otvorila ešte v decembri minulého roku pani Skokáneková, vdova po veterinárnom lekárovi z Malaciek. Tá sa zaujímala o to, kde skončili kosti jej zosnulého manžela. Odvtedy sme vám  priniesli štyri osudy štyroch rozličných rodín, ktoré však spája jedno spoločné - ich blízkych po smrti na patológii od hlavy až po päty zbavili kostí a kĺbov.

Výrazný posun v celom prípade sa začal až v momente, keď sa o celý prípad začala zaujímať Generálna prokuratúra. "Na pokyn generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára bol vydaný písomný pokyn krajskej prokuratúre, aby usmernila postup prokurátora okresnej prokuratúry v trestnom konaní so zameraním sa na jeho doplnenie," informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Andrea Predajňová.

Dočkajú sa pozostalí spravodlivosti?

"Vyšetrovateľ začal v polovici marca trestné stíhanie vo veci prečinu neoprávneného odoberania orgánov, tkanív a buniek a nezákonnej sterilizácie," oznámila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Tatiana Kurucová. Pani Skokáneková bola konečne po dlhých mesiacoch vypovedať na polícii v Bratislave. "Nebolo to jednoduché," povedala. Vdova vôbec neľutuje, že začala túto situáciu riešiť cez médiá. Nikto totiž neveril, že na Slovensku je niečo podobné vôbec možné "Myslím si, že by sa nič nepohlo, keby to nebolo v médiách," povedala pani Skokáneková.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou trestné stíhanie nekomentuje. Firma, ktorá tkanivá odoberá, o detailoch ich činnosti naďalej mlčí. Odborníci na medicínske právo a prax sa zhodujú, že by bola potrebná zmena zdravotníckej legislatívy, aby sa na odber vybraných tkanív - napríklad kostí, kĺbov, žiadal súhlas darcu ešte za života.

"Do budúcna bude potrebné sa zamyslieť nad precíznou úpravou inštitútu pietnej ochrany osobnosti zomrelého človeka," objasnil odborník na medicínske právo Pavol Kádek. Ani pani Skokáneková sa s udalosťami po smrti manžela ešte nedokázala vyrovnať. "Momentálne pracujem v zahraničí. Vybavila som si tam prácu. Veľmi mi pomáha, že nie som v Malackách," potvrdila.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy