Právnik radí. Dieťa po smrti matky nemusia zveriť otcovi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŽILINA / Diváčka zo Žiliny je veľmi vážne chorá a nechce, aby po jej smrti bola dcérka zverená do opatery jej bývalému manželovi. Ten sa o dieťa takmer vôbec nezaujímal. S výchovou jej pomáhali starí rodičia. Takto môže postupovať.
Muž sa o dcéru nezaujíma
Aj keď sú obaja rodičia zákonní zástupcovia dieťaťa, a teda sú oprávnení spravovať jeho majetok a hlavne vychovávať ho, nie je vždy stopercentne isté, že po smrti jedného rodiča, bude dieťa vyrastať s druhým rodičom.
"Bývalý manžel sa o dcérku vôbec nezaujíma. Vidí ju maximálne dvakrát do roka. Nechcem, aby vyrastala s takýmto človekom," tvrdí mama. Podľa toho, čo píše Alena, by pre dieťa bolo najlepším riešením, keby po smrti matky vyrastala so starými rodičmi.
Konanie by mala začať za života
"Existujú aj rozhodnutia najvyššieho súdu, v ktorých sa hovorí, že za určitých okolností môže byť uprednostnená náhradná osobná staroslivosť napríklad starých rodičov, s ktorými dieťa žilo. Pred starostlivosťou druhého rodiča, na ktorého nie je zvyknuté," informuje právnička Bronislava Pavelková.
V tomto prípade by bolo najlepšie, začať konanie ešte za života matky s tým, že jej choroba bráni osobne sa starať o dieťa a požadovať, aby došlo ešte pred jej smrťou o zverenie do náhradnej osobnej starostlivosti.
"Po smrti matky by sa predbežným opatrením dalo dieťa zveriť do náhradnej osobnej starostlivosti starých rodičov a potom by súd o tom aj trvale rozhodol. V praxi sa to pomerne často stáva," dodáva právnička.
Ďalšie právne problémy nám posielajte na email [email protected]