Pozor pri kúpe auta, skontrolujte si VIN kód
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
HUMENNÉ / Pri kúpe ojazdeného auta treba okrem iného skontrolovať i takzvaný VIN kód. Ak to zanedbáte, polícia auto nemusí prihlásiť.
"Nemám peniaze a prakticky ani nemám vozidlo," konštatuje Ján, ktorý si kúpil dodávku.
Kupujúci zaplatil pôvodnému majiteľovi za vozidlo a následne ho chcel prihlásiť. Úrady mu ale doklad vydať nechcú.
Na vozidle musí byť riadne viditeľných sedemnásť znakov VIN čísla. "Veľmi slabo vidno ale len nejakých šesť-sedem znakov," hovorí Ján.
"Ak policajt zistí, že identifikačné VIN číslo je akokoľvek poškodené či odlišné od VIN čísla v dokladoch, prepis nie je možný," ozrejmuje Jana Migaľová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove.
"Predošlý majiteľ to určite vedel. Predsa tie čísla nezmiznú za jeden, dva dni," hovorí Ján.
"Vozidlo má takzvanú utajenú vadu tým, že je skorodované. Jediným prostriedkom, ktorým sa môže nový majiteľ dožadovať svojich práv, je formou súdu," vysvetľuje Maroš Palesch, dopravný konzultant.
Hrozí pokuta
Pôvodný majiteľ pri odhlasovaní uviedol Jána ako budúceho vlastníka. Ten má mesiac na to, aby predĺžil platnosť technickej a emisnej kontroly. Ak tak Ján neurobí, môže obdržať pokutu od obvodného úradu.
"Odporúčame, aby čo najskôr požiadal o pridelenie náhradného VIN čísla," radí Martin Kónya, hovorca ministerstva dopravy.
Ján zvažoval i možnosť zošrotovania. Ani to sa ale nedá. "Nemôžem zošrotovať to, čo nie je moje," konštatuje Ján.
"Na zošrotovanie sa majiteľ musí preukázať občianskym preukazom, veľkým a malým technickým preukazom a číslo VIN musí sedieť s číslom motora na aute," vysvetľuje Božena Demková, pracovníčka v zberných surovinách.