Ženy z domova dôchodcov spali v jednej izbe s mŕtvou spolubývajúcou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES / Prebdenú noc majú za sebou dve dôchodkyne zo Spišskej Novej Vsi. Svoju spolubývajúcu mali v izbe ešte celých sedem hodín potom, ako zomrela. Sestričky jednoducho nechali babičku v izbe.
"Zakrytá bola a nachádzala sa v kúte pod oknom," hovorí Filoména. "Spýtala som sa sestričky, či môžeme ísť von alebo zostaneme tu. Sestrička odpovedala, že môžeme zostať na izbe a aj tam spať. Zapálili sviečky, lampu a odišli," dodáva Filoména.
Keď sa dôchodkyne opýtali personálu, prečo mŕtvu ženu nechali s nimi na izbe, dostali odpoveď, že ju nemajú kde dať.
Telo dali preč po viac ako šiestich hodinách
Žena zomrela trištvrte hodinu po polnoci. Pohrebná služba ju z izby vzala až o pol ôsmej ráno. Vedenie domova dôchodcov však necíti za vzniknutú situáciu zodpovednosť a odmieta pochybenie. "Postupovali sme v zmysle všetkých právnych predpisov. Nemali sme žiadnu voľnú izbu. Z etického pohľadu tam bol paraván, ktorý predelil izbu," tvrdí riaditeľ domova dôchodcov v Spišskej Novej Vsi štefan Šiška.
Podľa dôchodkýň môže za vzniknutú situáciu aj lekárka, ktorá mala prísť telo obhliadnuť. Dala si ale načas. "Odkázala, že príde až o šiestej ráno, lebo sa potrebuje vyspať," opisuje nepríjemný zážitok Filoména.
Pripravené riešenie
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vzniknutú situáciu prešetrí. "Obhliadka mŕtveho by sa mala vykonať čo najskôr. Žiadne nariadenie však nestanovuje lehotu, dokedy sa má obhliadajúci lekár dostaviť k mŕtvemu telo," uviedla hovorkyňa úradu Soňa Valášiková.
Podľa riaditeľa domova dôchodcov sa táto situácia z kapacitných dôvodov nedala riešiť inak. Riešenie podobných prípadov už má pripravené. "Máme vybraný priestor na takéto účely," dodal Šiška.