Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Koniec zločineckých gangov. Po sýkorovcoch odsúdili i piťovcov
Zdielať na
Krimi

Koniec zločineckých gangov. Po sýkorovcoch odsúdili i piťovcov

BRATISLAVA / Po nedávnych právoplatných rozsudkoch v kauze Sýkorovci, je v cieli aj prípad ďalšieho bratislavského zločineckého gangu - piťovcov. Sedem členov ešte čaká konanie vo veci prepadnutia ich majetku.

Piťovci dopadli oveľa lepšie ako sýkorovci. Ich boss Ladislav Bališ dostal 25 rokov, Juraj Ondrejčák len šestnásť. Aj u ostatných piťovcov padli, v porovnaní zo sýkorkami, nižšie tresty.

Proces v tejto veci skončil expresne rýchlo. Špecializovaný trestný súd vyniesol rozsudok do roka a ďalšieho pol roka sa čakal na konanie Najvyššieho súdu. Ten prekvapil a Ppťovcov poslal do basy. Otázne ale je, či tento stav je aj reálny koniec tohto gangu v uliciach Bratislavy.

"Skončila sa jedna veľká éra takého poulično - mestského mafiánskeho podnikania, ktoré sme tu videli v deväťdesiatych rokoch. Toto boli už len dozvuky tej doby,"
vyhlásil bezpečnostný analytik Milan Žitný.

Podľa bezpečnostného analytika za tým stojí najmä zmena politických a ekonomických podmienok. Majitelia podnikov a reštaurácií tak môžu pokojne dýchať.

Biele goliere

Oveľa nebezpečnejší je v súčasnosti zločin bielych golierov. Okrem toho, ak ešte existuje nejaké torzo sýkoriek alebo piťovcov, chýbajú im mozgy. Mnohí šéfovia sú totiž podľa analytika buď mŕtvi, vo väzení, alebo legálnymi podnikateľmi. "To, že sa niektorí jedinci pokúsia o revitalizáciu tohto pseudobiznisu, je možné. Podmienky na rozkvet takého typu zločinu už tu nie sú," tvrdí Žitný.

Šéfa piťovcov Juraja Ondrejčáka alias Piťa a jeho ďalších šiestich kumpánov teraz čaká prepadnutie ich majetku v prospech štátu. Vykonateľnosť tohto trestu sa nariaďuje krátko po právoplatnosti rozsudku.

"Musí byť určený správca konkurznej podstaty na celý majetok. Ten už postupuje v súlade zo zákonom o konkurze a reštrukturalizácií," vysvetlila expertka na trestné právo Lucia Kurilovská.

To je však pomerne zdĺhavý proces. Jednoznačne ale nezvratný, rovnako ako pobyt piťovcov v base.

Znížený trest

V hre zostáva už len vidina mimoriadneho dovolania alebo podmienečného prepustenia. To ale nie je jednoduchý a rýchly proces. Pri podmienečnom prepustení pritom rozhoduje najmä závažnosť trestného činu. Tak napríklad Juraj Ondrejčák alias Piťo, by sa mohol dostať na slobodu už po deviatich rokoch, keďže tri si už odsedel.

"Pri obzvlášť závažných zločinoch je možné, aby odsúdený požiadal o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody po odpykaní troch štvrtín daného trestu," objasnila Kurilovská. V prípade Piťa by sa šestnásť rokov znížilo na dvanásť a ešte mínus tri roky väzby.

Divoký východ

Zvláštnou kategóriou je však košický gang okoličányovcov, ktorí sa okrem iných skutkov mali dopustiť aj šiestich vrážd. "Nezabúdajme, že východ Slovenska je oveľa divokejší ako západ," poznamenal Žitný.

Tento proces sa ale ocitol v patovej situácii a špecializovaný súd v Pezinku jeho definitívne ukončenie tlačí pred sebou už nekonečný siedmy rok.
"Špecializovaný trestný súd vyniesol v tejto veci rozsudok v roku 2009, ktorý Najvyšší súd Slovenskej republiky zrušil. Súd v tejto veci ďalej koná a najbližšie pojednávanie vytýčil na 19 januára," informovala hovorkyňa špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková. 

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy