Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Biznis s orgánmi a tkanivami sa rozmáha, zákon to pritom zakazuje
Zdielať na

Biznis s orgánmi a tkanivami sa rozmáha, zákon to pritom zakazuje

BRATISLAVA / Stále nie je jasné, kde a za akých podmienok končia kosti, kĺby a iný biologický materiál, ktorý súkromná firma odoberie pri pitve vhodným darcom. Tkanivá sa vyvážajú, hoci na Slovensku je to zakázané.

Niekoľko podozrení vyšetruje i polícia. Spoločnosť, ktorá tkanivá z mŕtvych odoberala, dlhodobo nemala záujem vysvetliť množstvo nezodpovedaných otázok.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou konkrétne prípady vzhľadom na ochranu osobných údajov nekomentuje.

Doposiaľ sa objavilo sedem prípadov, kedy Slovákov zbavili po smrti kostí a kĺbov. To všetko bez vedomia príbuzných a pozostalých, no so súhlasom štátu.

"Neverila som, keď som dostala túto informáciu," priznáva sestra nebohého 51-ročného Mariána.

Upozorňujeme, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre maloletých divákov.

Telo ako vec

V roku 2014 však pochovali alebo spopolnili ďalších 182 nebohých, ktorých rodiny sa o odbere tkanív ani dodatočne nedozvedeli.

Po smrti je telo z hľadiska zákona vnímané ako vec. Štát ho preto poskytuje súkromnej firme, ktorá odoberie tkanivá, no pozostalých už neinformuje.

Príbuzní však majú povinnosť zohavené telo zo zákona na vlastné náklady pochovať.

"Stálo by za zváženie, aby blízki príbuzní mohli zasiahnuť do prípadne takéhoto odberu či už formou súhlasu alebo nesúhlasu," domnieva sa odborník na medicínske právo Pavol Kádek.

Dôstojnosť mŕtveho

Ak sa pripustí, že telo sa v momente smrti stáva predmetom, dediči by zo zákona mali mať nárok na vrátenie a pochovanie "veci" v celku. Iný výklad práva však tvrdí, že na telo sa aj po smrti vzťahujú ľudské a osobnostné práva.

"Pri odbere tkanív a orgánov je potrebné pamätať na dôsledné rešpektovanie práva na pietnu ochranu osobnosti mŕtvej osoby," vysvetľuje Kádek.

Toto právo sa ale v tichosti dlhodobo porušuje. Odber tkanív má pritom i etický rozmer.

"Dôležité je, aby odber tkanív, krvotvorných buniek, kože, ale i orgánov bol v súlade s etickým hľadiskom," potvrdzuje prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti Zuzana Žilinská.

"Pri odberoch je potrebné dodržiavať etické princípy zaobchádzania s mŕtvymi telami a to tak, aby ani po smrti nebola znížená dôstojnosť mŕtvej osoby," dodal Kádek.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy