Bezpečnosť má zaistiť nový zákon o spravodajských službách
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Teroristické útoky vo Francúzsku budú mať dohru aj u nás. Ministerstvo vnútra totiž čoskoro predstaví nový zákon o spravodajských službách. Tie by mali efektívnejšie čeliť bezpečnostných rizikám. V susednom Česku uvažujú podobne.
V nadväznosti na masaker vo Francúzsku česká Bezpečnostná informačná služba dostane nové kompetencie v boji proti terorizmu.
"Pokiaľ má byť naša práca účinná, potrebujeme poznať zdroje, pôvod a cesty veľkých peňazí," informoval hovorca bezpečnostnej informačnej služby Jan Šubrt.
Slovenská informačná služba rovnako iniciovala návrh nového spravodajského zákona. Ten vznikal v spolupráci príslušnými ministerstvami, odborníkmi, ale bývalými spravodajskými dôstojníkmi.
Predkladateľom návrhu bude ministerstvo vnútra. Šéf rezortu hovorí, že jeho cieľom nebudú ani nové kompetencie, ale skôr presnejšia definícia pojmov.
Veľa sa zmenilo
"Starý zákon platil ešte pred pádov dvojičiek v USA, odvtedy sa množstvo vecí zmenilo," potvrdzuje minister vnútra Robert Kaliňák. "Naša spravodajská služba je naďalej otvorená každej konštruktívnej a odbornej diskusii pri príprave novej spravodajskej legislatívy, ktorá by mala zodpovedať modernej spravodajskej službe a zároveň reflektovať výzvam, najmä z bezpečnostného hľadiska, ktorým čelí moderný demokratický svet," vysvetľuje hovorca Slovenskej informačnej služby Branislav Zvara.
Bývalý šéf rozviedky SIS tvrdí, že spravodajské služby potrebujú najmä zázemie. "Dôležité je poskytovať spravodajským službám dostatok prostriedkov, pretože bezpečnostné riziká si vyžadujú, aby služby disponovali širokým sortimentom najnovších technológií," myslí si Igor Cibula z asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov.
Lepšia komunikácia
Nový zákon by mal upraviť aj vzťahy medzi tajnými službami a políciou. "Najdôležitejší moment v efektivite činnosti spravodajských služieb je zdieľanie informácií, aby si polícia, vojenské spravodajstvo a SIS mohli vymieňať poznatky," vysvetľuje prezident policajného zboru Tibor Gašpar.
Podľa Cibulku by bolo v spoločenskom záujme, keby spravodajské služby mohli kontrolovať finančné toky. Súhlasí i Kaliňák. "Slovensko nie je základňou pre teroristov, ale často slúži ako taký nákupný košík pre určité logistické potreby, a toto musíme monitorovať ešte dôslednejšie," vyhlásil.