Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Trajter si podľa obžaloby objednal vraždu Deáka. Prešiel testom na detektore
Zdielať na
Krimi

Trajter si podľa obžaloby objednal vraždu Deáka. Prešiel testom na detektore

BRATISLAVA / Marek Trajter, ktorý si mal podľa obžaloby objednať vraždu kontroverzného podnikateľa Romana Deáka, má v rukách nový tromf. Úspešne prešiel testom na detektore lži. Takýto dôkaz ale slovenské súdy nemusia akceptovať.

Bratislavského podnikateľa Mareka Trajtera eskortovali na jeseň roku 2013 z exotických Seychell, kde mal istú dobu udelené občianstvo. Polícia na neho vydala zatykač pre vraždu Romana Deáka z roku 1999.

Trajter vinu od začiatku odmietal a vraj ešte počas pobytu za mreže žiadal vykonať test na polygrafe.

"Po podaní obžaloby sa náš klient domáhal takéhoto vyšetrenia podaním žiadosti na súd," potvrdila Trajterova obhajkyňa Eva Mišíková.

Trajtera v marci prepustili z väzby. Následne vyhľadal špecializované pracovisko s certifikátom Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), kde mal test na detektore lži absolvovať.

Zariadenie monitorovalo rýchlosť dýchania, frekvenciu tepu, zmeny krvného tlaku, chvenie v hlase či kožný odpor. Testovanie podľa informácií TV JOJ trvalo štyri hodiny a bolo bez prítomnosti advokáta. "Bolo konštatované, že vo všetkých ťažiskových otázkach bol jednoznačne pravdovravný," vyhlásila Mišíková.

Slovenské trestné právo ale takýto dôkaz nepozná. Podľa obhajoby by vzhľadom na viaceré rozpory mohol poslúžiť ako podporný dôkaz, podobne ako pachová stopa. "V kontexte vykonaných dôkazov by táto okolnosť mohla byť súdom braná do úvahy," myslí si Mišíková.

Sporné okolnosti

Podľa kľúčového svedka obžaloby mal Trajter odovzdal šéfovi sýkoriek časť peňazí za spomínanú popravu vo svojom dome na Slavíne až v roku 2006. Obhajoba tvrdí, že v tomto čase ešte nebola vila obývateľná.

Dokazovať by to mala stavebná dokumentácia. Podľa obhajcov sú sporné aj ďalšie okolnosti Trajterovho stretnutia s údajným bossom Róbertom Lališom, pretože svedkovia si protirečia. Otázniky tiež vyvoláva motív vraždy a majetkový prospech, ktorý sa nepodarilo preukázať.

"Jeden hovorí, že to bola budova na Kollárovom námestí, iný spomína dlh Romana Deáka voči Trajterovi a ďalší zase niečo iné," potvrdzuje advokátka.

Hoci testovanie na polygrafe u nás nemá miesto v trestnom práve, využívajú ho napríklad v polícii pri preverovaní vlastných ľudí. Podobné testy môžu byť súčasťou bezpečnostných previerok NBÚ, ich výsledky ale nemajú zásadný charakter.

Pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy