Do sídiel spoločnosti Váhostav prišli policajti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA/ŽILINA / Sídla spoločnosti Váhostav v Bratislave a Žiline v stredu ráno po deviatej hodine navštívili policajti. Vyplýva to zo zistení televízie JOJ a túto informáciu potvrdil aj šéf spoločnosti. Stavebná firma neplatila časť svojich záväzkov, hoci zákazky od štátu dostávala zaplatené.
Stavebná spoločnosť Váhostav - SK, a. s. potvrdila, že polícia prišla do sídla spoločnosti v Bratislave aj do jej priestorov v Žiline.
"Váhostav odovzdal všetky dokumenty, ktoré si polícia vyžiadala a ako už firma informovala pred začatím trestného stíhania, bude riadne spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní a poskytne im všetky vyžiadané dokumenty," informoval agentúru SITA hovorca Váhostavu Tomáš Halán.
V sprievode policajtov
Generálny Riaditeľ spoločnosti Marián Moravčík odišiel zo sídla spoločnosti v sprievode polície. Uviedol, že v budove sa nachádza asi desať až pätnásť ľudí, ktorí si od zamestnancov vyžiadali ekonomické a zmluvné dokumenty z rokov 2011,2012,2013 a čiastočne z roku 2014.
"Očakávali sme, že niečo také musí prísť. Pripravení na takéto veci nie ste nikdy," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav-SK Marián Moravčík.
Na pravé poludnie policajti v Bratislave vyniesli tisícky strán dokumentov z budovy, naložili do áut a odišli.
Pred bratislavským sídlom spoločnosti Váhostav stoja policajné autá:
TV JOJ
Kontrola áut na parkovisku
V Žiline policajti kontrolovali aj vstup do budovy, v ktorej sídli spoločnosť Váhostav. Kontrolovali ľudí pri príchode aj pri odchode z budovy. Niektorí kontrolovali aj autá na parkovisku.
Prítomnosť kriminalistov v Žiline a Bratislave potvrdila aj polícia. "Cieľom je zaistiť účtovné doklady a listinné dôkazy súvisiace s jej hospodárením," uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
"Úkony polície sú vykonávané tak, aby boli zaistené relevantné dôkazy a nenarušila sa prebiehajúce reštrukturalizácia spoločnosti," dodal Slivka. Bližšie informácie polícia neposkytla.
Polícia prišla aj do žilinského sídla spoločnosti Váhostav:
TV JOJ
V sídlach spoločnosti boli reportéri Dárius Haraksin a Iveta Marešová:
V čase, keď polícia opúšťala Váhostav, premiér Robert Fico hľadal riešenie. Rokovali o ňom predstavitelia vlády, Váhostavu, bánk a zástupcov veriteľov. Živnostníci dostali dva návrhy, ako sa môžu dostať aspoň k časti svojich peňazí. Pozrite si reportáž Samuela Migaľa:
Váhostav preveruje NAKA
Národná kriminálna agentúra (NaKA) ešte koncom marca začala trestné stíhanie pre poškodzovanie veriteľa v súvislosti s reštrukturalizáciou Váhostavu.
Generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík, ktorý je vo funkcii od októbra 2014, už skôr podal trestné oznámenia v súvislosti s konaním bývalého vedenia firmy pred reštrukturalizáciou.
"Uvedomujeme si výšku záväzkov, ktoré máme voči našim veriteľom. Preto chceme, aby spoločnosť fungovala ďalej a splácala záväzky tak, ako nám to počas reštrukturalizácie prikazuje zákon," povedal cez víkend generálny riaditeľ spoločnosti Marián Moravčík.
Váhostav nezaplatil od roku 2009 svojim dodávateľom vyše 54 miliónov eur. Je to asi šesť percent z vystavených faktúr.
Opozícia: Príliš neskoro...
Za kauzu Váhostav môže podľa Roberta Fica exminister dopravy Ján Figeľ. Premiér tvrdí, že štát chcel príliš lacné diaľnice, a preto Váhostav teraz dlhuje živnostníkom.
Opozícia považuje policajnú návštevu v sídlach Váhostavu aj za svoj úspech. "Obávame sa však, že k tomuto kroku prišlo neskoro. Keď vezmeme do úvahy medializované priateľstvo premiéra Roberta Fica a Juraja Širokého, je ťažké si predstaviť, že v sídlach sa na túto raziu nepripravili," vyhlásila Sloboda a Solidarita.