Spôsobili ste nehodu? Toto platiť nemusíte
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Beata z Handlovej počas jazdy dostala šmyk a spôsobila menšiu nehodu. Zrazila sa s oproti idúcim autom. Spísali záznam pre poisťovňu a škoda sa teraz bude hradiť zo zákonného poistenia. Poškodená vodička ale od nej žiada preplatiť požičanie luxusného auta, kým to jej bolo v servise.
"Po dvoch týždňoch sa ozvala majiteľka poškodeného auta, že požaduje náhradu za platbu v požičovni áut. Osemdesiat eur na deň počas opravy auta, lebo ona používa auto na prezentačné účely. Som povinná zaplatiť tieto náklady?" pýta sa.
Ak niekto zaviní, napríklad dopravnú nehodu, tak zodpovedá za škodu, a to nielen tú, ktorá je krytá poisťovňou, ale zodpovedá aj za ďalšie škody, ktoré poškodenému spôsobil. A týmito škodami môže byť aj požičanie auta, počas nevyhnutnej doby, kým jeho auto bolo v servise.
"Otázna je, ale výška požičovného, ktorá nemôže byť ľubovoľná. Zmyslom náhrady škody naozaj nie je, aby sa poškodený obohatil, čo je na viacerých ustanoveniach zákona vidieť," vysvetľuje advokátka Bronislava Pavelková.
Napríklad sa uhrádza len skutočná škoda, teda cena veci v čase poškodenia. Nie cena novej.
"Preto treba porovnať pri požičovnom, či si poškodený obstaral vozidlo rovnakej kategórie, ako bolo poškodené, dĺžku trvania opravy a či si ho obstaral za cenu, ktorá bola primeraná v danom čase na trhu," zdôrazňuje Pavelková.
Čo áno a čo nie?
V zásade platí, že škodca je povinný zaplatiť len tie náklady, ktoré sú primerané vzniknutej škode. Pokiaľ nie je krytý poistkou, tak náklady bude musieť zaplatiť z vlastných peňazí. Ak by sa mu suma zdala prehnaná, najprv sa treba snažiť dohodnúť na určitej sume mimo súdne s poškodeným.
Pozrite si reportáž: