Oblačno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Expolicajta obžalovaného v korupčnej kauze oslobodili
Zdielať na

Expolicajta obžalovaného v korupčnej kauze oslobodili

BRATISLAVA/KOŠICE / Senát Najvyššieho súdu oslobodil spod obžaloby expolicajta Matúša D. Toho prokuratúra vinila z toho, že si vyžiadal a prebral úplatok 2 000 eur od zahraničného študenta s tým, že pozitívne ovplyvní výsledok jeho skúšky z histológie. Podľa súdu prokuratúra dostatočne nepreukázala, že sa skutok stal.

Obhajca obžalovaného v odvolaní na najvyšší súd tvrdil, že dôkazy proti obžalovanému, najmä telefonické odposluchy, boli získané nezákonne. Podľa neho boli totiž nariadené v inom prípade a pre tento ich využili až dodatočne.

Keďže obžalovaný v čase údajného skutku pracoval ako policajt, prípad vyšetrovala Sekcia kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra.

"Inšpekcia slúži na čistky nepohodlných a odpočúva bez akéhokoľvek povolenia," vyhlásil pred súdom expolicajt. Svedkovia, ktorí proti nemu v prípravnom konaní vypovedali, boli podľa neho inšpekciou zastrašovaní.

"Stotožniť sa z rozsudkom prvostupňového súdu znamená oslabenie právneho štátu a právnej istoty," vyhlásil jeho obhajca. Prokurátor argumentoval tým, že prípad dozoroval nezávislý prokurátor špeciálnej prokuratúry.

Nezákonná inštitúcia

Podľa predsedu senátu Štefana Harabina zákon jasne hovorí, že inšpekcia ministerstva vnútra neexistuje, existuje len inšpekcia Policajného zboru. "Sú aj rozhodnutia štrasburského súdu, že inšpekcia pod politikom je v právnom štáte neprípustná," vyhlásil v odôvodnení rozsudku.

Z postupu nezákonnej inštitúcie podľa neho nemôžu vzniknúť zákonné dôkazy. "Výpovede svedkov, ktorým čítali nezákonné odposluchy, nemôžu slúžiť ako dôkaz," povedal s tým, že keď sa vedie nezákonné stíhanie, túto nezákonnosť neodstráni ani dozor nezávislého prokurátora.

Podľa Harabina mal prokurátor sám poukázať na nezákonnosť odposluchov, ktoré nariadil nepríslušný súd pre úplne iný prípad.

"Bol som v konflikte s inšpekčnou službou a verím, že rozhodnutím súdu všetky tieto kauzy pre mňa skončia," vyhlásil expolicajt.

S rozsudkom je spokojný aj jeho obhajca Dušan Hudák. "Stanovisko najvyššieho súdu považujem za zákonné a perfektné," vyhlásil.

Nepriama korupcia

Dnes už bývalého policajta Matúša Drača špecializovaný súd minulý rok poslal pre korupciu do väzenia na jeden rok. Dostal podmienku aj peňažný trest vo výške 2000 eur.

Sudca ho uznal za vinného z nepriamej korupcie v súvislosti so skúškou zahraničného študenta na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Podľa obžaloby si bývalý policajt v júni 2013 prostredníctvom Simony K. vyžiadal a prijal od zahraničného študenta lekárskej fakulty úplatok vo výške dvetisíc eur.

Skúšobnú dobu podmienečného odsúdenia súd vtedy Matúšovi D. stanovil na tri roky. Proti rozhodnutiu sa vtedy Matúš D. odvolal s tým, že prípad je vykonštruovaný.

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy