Polojasno
Bratislava
Renáta
6.11.2024
Bezpečnosť nákupov na internete. Takto sa vyhnete podvodu
Zdielať na

Bezpečnosť nákupov na internete. Takto sa vyhnete podvodu

BRATISLAVA / Prieskumy ukazujú, že až dve tretiny spotrebiteľských sporov, ktoré riešia poisťovne, sa týkajú e-shopov. Podvodu sa ale dá vyhnúť.

Na internete sa dnes dá kúpiť už čokoľvek. Málokto si ale dáva pozor na to, od koho nakupuje. Preto sa neraz stáva, že niektorí nemajú ani tovar, ani peniaze.

Proti špekulantom sa ale dá poistiť. Prípadov okradnutých totiž každoročne pribúda.

"Pneumatiky, ktoré stoja 500 eur, zaplatil, a ak my neukončíme spor s tým e-shopom, ak ho dohľadáme, tak do troch mesiacov mu vyplatíme toto poistné," hovorí z oddelenia positenia majetku Róbert Koch.

Poistenie

Nakupujúci tak majú aspoň šancu, že poisťovňa dodá právnikov, prípadne náhradu škody uhradí.

"Tá hlavná pomoc je v tom, že poskytne právnu pomoc, zaplatí ju, zaplatí znalecké posudky a snaží sa vymôcť jeho právo vymôcť tie peniaze, ktoré mu boli odcudzené," vysvetľuje z oddelenia komunikácie poisťovne Silvia Vlasková.

Cerfitikáty

Internetové stránky môžu mať certifikáty. Pri e-shopoch to nakupujúceho môže upokojiť.

V prvom rade by mal mať prehliadač pri názve stránky okrem http ešte písmeno "s". Mal by tam byť aj zámok, ktorý hovorí o spomínanom certifikáte. Ten obsahuje podpis autority, ktorá ho vydala.

"Ak toto nesedí, tak ten prehliadač povie, že je to síce zabezpečený kanál, ale vytvára ho s niekým, o kom nič nevie," vysvetľuje špecialista na digitálnu bezpečnosť Peter Stančík.

Bezpečnosť

Ani toto ale nie je 100-percentná istota bezpečnosti. Tá totiž neexistuje, keďže aj certifikáty sa dajú sfalšovať či ukradnúť.

"Občas sa to stane, že keď sa niekto nabúra do tej certifikačnej autority a ukradne certifikát. To je úplne rovnaké, ale tomu sa nedá predísť v reálnom svete," konštatuje Stančík.

Jednoduchšie ako sledovať certifikáty sú veci, ktoré si všimne návštevník web stránky na prvý pohľad. Ako napríklad zlá gramatika, teda nesprávny preklad z anglického jazyka, neúplné informácie o prevádzkovateľovi, alebo nereálne až prehnane nízke ceny.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy