Skontrolovať vás môžu aj vojenskí policajti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Pri pohľade na policajnú hliadku väčšina vodičov inštinktívne spozornie. Mnohí uberú plyn, iní si zapínajú bezpečnostné pásy alebo urýchlene odkladajú telefóny. Málokto však vie, že kontrolovať vás môžu aj vojenskí policajti.
Pôsobnosť vojenskej polície vymedzuje zákon. Tá má predovšetkým na starosti dohliadať na vojakov a ľudí v objekte rezortu obrany, prípadne na osoby, čo nakladajú s majetkom armády. Právomoci vojenskej polície sa však za určitých okolností vzťahujú aj na civilné osoby.
"Ak vojenský policajt zistí, že civilná osoba pácha alebo spáchala trestný čin, postupuje podľa Trestného poriadku, obmedzí jej osobnú slobodu a odovzdá ju poverenému príslušníkovi policajného zboru," tvrdí hovorkyňa Ministerstva obrany Slovenskej republiky Danka Capáková.
Zaisťujú aj veci
Vojenská polícia má zo zákona možnosť zaistiť nielen človeka, ale aj vec. Podozrivého zo spáchania trestného činu odovzdá orgánom činným z trestnom konaní, v opačnom prípade ho musí prepustiť.
Vojenská polícia v zásade môže kontrolovať auto, ktoré vedie profesionálny vojak. Existujú však aj výnimky. "Aj civilná osoba musí strpieť kontrolu vojenského policajta, samozrejme v tom zmysle a rozsahu, ako mu stanovuje zákon," doplnila Capáková.
Rôzne donucovacie prostriedky
Zákon o vojenskej polícii umožňuje jej príslušníkom v prípade kladenia odporu použiť celý rad donucovacích prostriedkov. V tomto smere sa jej oprávnenia v podstate nelíšia od štátnej polície. A prípadný odpor sa nevypláca. "Aj vojenský policajt je verejný činiteľ, preto prípadný útok na takúto osobuje vnímaný ako útok na verejného činiteľa," uzavrela Capáková.