Na prípad upozornil poslanec parlamentu, ktorý už sedel v sále mestského zastupiteľstva, keď sa dozvedel, že dvaja ochrankári odmietajú pustiť dovnútra štáb lokálnej televízie. "Tak som sa išiel von spýtať, že prečo a akým právom, pretože to zastupiteľstvo je verejné," uviedol poslanec Zsolt Simon.
Muži zrejme nepatria k žiadnej bezpečnostnej službe a podľa slov nového vedenia ani nepracujú pre banskobystrickú župu. Zarážajúce je, že incident nechal chladných príslušníkov mestskej polície. Podľa prezidenta Združenia náčelníkov obecných a mestských polícii na Slovensku môže hliadka konať iba v prípade, keď ju niekto vyzve. Poslanec Simon ale tvrdí, že hliadku k zasiahnutiu vyzýval, no nekonali.
"Mohli sa pýtať na to, či sú tieto osoby oprávnené púšťať a vypúšťať, či je to nejaká usporiadateľská služba, SBS a aké zákonné oprávnenie majú," uviedol prezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Jána Andrejka. Mestskí policajti môžu konať aj vtedy, ak by sa neskôr preukázalo, že si spor vyžaduje zásah štátnej polície. "Pokiaľ to nespadá do jeho kompetencie a spadá to inému orgánu verejnej moci, v takom prípade privolá toho," tvrdí Andrejko.
Podľa expertky na trestné právo bol v tomto prípade selektovaný prístup verejnosti, ktorá má právo byť prítomná. Bolo by podľa nej potrebné zistiť, na koho pokyn samozvaní ochrankári konali a akým právom si uzurpovali túto moc. "Dalo by sa aj uvažovať, či nešlo priamo o zneužívanie právomocí verejného činiteľa," uviedla expertka na trestné právo Lucia Kurilovská.
Polícia by sa podľa odborníčky mala prípadom zaoberať, pokiaľ niekto z aktérov podá trestné oznámenie. Poslanec Simon avizuje, že to nemá zmysel. A spolumajiteľ lokálnej televízie nám povedal, že kým nebude vedieť preukázať protiprávne konanie konkrétnemu verejnému činiteľovi, vidí to rovnako.