Skoro jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
#AllForJan: Talian Diego Roda mohol ľutovať dookola. Aj vďaka Smeru
Zdielať na
Krimi

#AllForJan: Talian Diego Roda mohol ľutovať dookola. Aj vďaka Smeru

V práci, ktorú už nestihol dokončiť zavraždený novinár Ján Kuciak, pokračuje medzinárodný investigatívny tím. Do projektu sa zapojili Aktuality.sk, denník Sme, Denník N, Nový Čas, Hospodárske noviny, denník Postoj, týždenník TREND, Televízia Markíza, Televízia JOJ, Aliancia Fair-play, Český rozhlas, švajčiarsky Blick, poľský Onet, nemecký Die Welt a České centrum pre investigatívnu žurnalistiku. Michalovský podnikateľ a údajný človek rodiny Ndranghety Diego Roda vie, ako účinne oľutovať daňové trestné činy. Za posledných osem rokov sa mu to podarilo hneď 24-krát.

Diego Roda vie, ako využívať účinnú ľútosť v praxi. Spolu dodatočne – až vtedy, keď mu na to prišli – zaplatil neodvedené dane a poistné v hodnote 123-tisíc eur. Vďaka tomu unikol trestnému stíhaniu, uvádza v článku portál aktuality.sk. 

Talian Roda je svokrom Antonina Vadalu a taliansky denník La Repubblica o ňom píše ako o človeku priamo z rodiny 'Ndranghety. Denník Sme nedávno upozornil na to, že Roda pätnásť rokov podnikal s manželom niekdajšej vedúcej daňového úradu vo Vranove nad Topľou Lýdiou Sukeľovou, ktorá tam doteraz šéfuje oddeleniu kontroly.

Deravý systém 

S daniarmi má však aj iné skúsenosti. „V dvoch prípadoch konala polícia výslovne na základe oznámenia daňového úradu, v ostatných prípadoch na základe vlastných podnetov príslušníkov odboru kriminálnej polície v súčinnosti s daňovým úradom,“ informovala Aktuality.sk košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Ako to vlastne fungovalo? Roda našiel spôsob, ako doslova vybabrať so systémom.  Práve pri daňových deliktoch je pomerne zložitý a deravý, najmä vďaka novele z dielne Smeru-SD.

Martvoňova novela

„Inštitút účinnej ľútosti existoval pri daňových trestných činoch aj v minulosti. Pri trestnom čine skrátenia dane a poistného sa však vyžadovalo naplnenie znaku dobrovoľnosti,“ pripomína právnik Rudolf Cádra.

To v praxi znamenalo, že dotyčný musel oľutovať sám a nie až potom, ako na neho prišli policajti či daniari. Potom nasledovala novela, ktorú pripravila ešte vláda Ivety Radičovej a dočasne podmienky sprísnila.

Od roku 2013, keď Smer novelizoval zákony upravujúce daňové podvody, však platí na Slovensku prakticky neobmedzená daňová amnestia. Postarala sa o to takzvaná Martvoňova novela – pomenovaná podľa niekdajšieho poslanca za Smer Antona Martvoňa.

Brzda na dva roky

„Rýchlou novelou došlo k zmene tohto stavu tak, že pri trestných činoch neodvedenia dane a poistného či nezaplatenia dane a poistného už bolo možné opäť využiť inštitút účinnej ľútosti aj pri najvyšších odsekoch týchto trestných činov.

Do tejto kategórie bol zaradený aj trestný čin skrátenia dane a poistného, u ktorého sa touto novelou už nevyžadovalo naplnenie znaku dobrovoľnosti – teda bolo ho možné využiť aj v priebehu trestného stíhania konkrétnej osoby, čo predtým nebolo možné,“ vysvetľuje Cádra.

Ako opatrenie proti podvodníkom Smer vtedy zapracoval ustanovenie, podľa ktorého účinnú ľútosť nie je možné využiť napríklad vtedy, ak trestné stíhanie páchateľa bolo za obdobný čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch zastavené z dôvodu využitia inštitútu účinnej ľútosti.

Ako to nefunguje

„Takto koncipovaná výnimka je však neúčinná v prípadoch, ak páchateľ stihne zaplatiť splatnú daň s príslušenstvom síce už po tom, ako je tento trestný čin oznámený na políciu, ale vyšetrovateľ ešte nezačal trestné stíhanie. V takom prípade môže takýto páchateľ mať viac vedených trestných konaní a k zániku trestnosti jeho činu prostredníctvom účinnej ľútosti dôjde vždy,“ zdôraznil právnik.

A presne takto to celé roky robil Diego Roda. Za celých osem rokov polícia len trikrát zastavila trestné stíhanie v jeho daňových veciach. V ostatných prípadoch Roda oľutoval hneď po tom, ako na neho daniari podali trestné oznámenie.

„V 21 prípadoch išlo o odloženie trestného oznámenia, lebo trestné stíhanie bolo neprípustné alebo zanikla trestnosť činu,“ vysvetlila Mésarová.

Čižnár chce zmenu

Účinná ľútosť v dnešnej podobe leží v žalúdku generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi. Podľa neho by mal byť tento inštitút koncipovaný tak, že absolútnu beztrestnosť páchateľ získa iba vtedy, ak sa k svojmu skutku sám dobrovoľne prizná a iniciatívne vykoná kroky k odstráneniu škodlivého následku. A nie až vtedy, keď na neho prídu orgány činné v trestnom konaní.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy