Jasno
17°
Bratislava
Rudolf
17.4.2025
Účelové obvinenie či záhadné zmiznutie dôkazov. S korupciou spojili aj tajomníčku ministerstva spravodlivosti
Zdielať na

Účelové obvinenie či záhadné zmiznutie dôkazov. S korupciou spojili aj tajomníčku ministerstva spravodlivosti

BRATISLAVA / Vyšetrovanie podozrení z korupcie vysoko postavených ľudí je s odstupom niekoľkých rokov takmer nemožné. Svedkovia, ktorí hovorili o tom, že štátna tajomníčka a bývalá sudkyňa brala úplatok, majú sami na krku trestné stíhanie. A rovnako je na tom aj aj recidivista, ktorý z korupcie obvinil policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Trenčiansky podnikateľ Ondrej Janíček tvrdí, že prišiel o budovu v centre mesta po tom, čo ho na konci 90. rokov polícia účelovo obvinila z vydierania. Kým bol vo väzbe, mafia mala zatlačiť na jeho rodinu, aby prepísala podiely vo firme na vopred dohodnutých ľudí.

Celú akciu mal riadiť nebohý Peter Čongrády, neskorší boss jednej z vetiev bratislavskej zločineckej skupiny Sýkorovcov. A to za asistencie sudkyne Moniky Jankovskej, ktorá o väzbe Janíčka a jeho spoločníka rozhodovala. "Odsúdila ma na dobu 15 mesiacov a keď ma prepustili, mafiáni ma uniesli a musel som odovzdať nehnuteľnosť v centre Trenčína," vraví Janíček. 

Sudkyňa obvinenia odmieta

Tieto praktiky popísal aj Čongrádyho bývalý spolupracovník Michal Vida. Sudkyňa, ktorú vládna strana Smer-SD pred šiestimi rokmi nominovala na post štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti, však takéto obvinenia odmieta. "Útoky na moju osobu zo strany viackrát odsúdeného Janíčka sú nepravdivé. Predpokladám, že sa snaží vytvoriť aj mediálny tlak na rozhodnutie o obnove konania," uviedla Jankovská. 

Zložité vyšetrovanie

Podľa bývalého vyšetrovateľa a advokáta je stíhanie korupcie s odstupom času mimoriadne zložité. "Korupcia sa väčšinou objasňuje za pomoci informačno-technických prostriedkov, pokiaľ sú tieto prostriedky použité v súlade so zákonom," vysvetľuje Peter Vačok. Inak je to len tvrdenie proti tvrdeniu a v takom prípade existujú judikáty Najvyššieho súdu. "V takom prípade treba rozhodnúť v prospech podozrivej respektíve obvinenej osoby," dodáva Vačok. 

Dôkazy sa "stratili" 

Muž, ktorý tvrdí, že si bývalá sudkyňa vypýtala od šéfa podsvetia 3 milióny korún, mal neskôr spolupracovať s políciou. Tá mala do jeho podniku namontovať monitorovacie zariadenie, na ktorom údajne zaznamenali Čongrádyho, ako hovorí o uplácaní sudcov. V roku 2007 im vraj polícia oznámila, že sa spomínané nahrávky stratili. Janíček neskôr čelil stíhaniu pre ohováranie a krivé obvinenie krajského sudcu Jozefa Janíka či okresnej sudkyne Jankovskej. V prvom prípade ho vraj odsúdili, v druhom ešte proces pokračuje.

Obvinil Gašpara

Opletačky so zákonom mal aj známy recidivista, potom čo na súde vyhlásil, že neskorší policajný prezident Tibor Gašpar zobral úplatok vo výške 300-tisíc korún. Údajný šéf bytovej mafie Jozef Drag ešte v októbri 2011 hovoril o skutku, ktorého sa mal dopustiť vtedajší šéf Úradu boja proti korupcii. Za úplatu mal zabezpečiť, aby polícia nedala na pozemok, ktorý je súčasťou podvodu, plombu o zákaze nakladania s nehnuteľnosťou. Gašpar to označil za nezmysel: "Z úrovne riadenia, ktorú som zastával, som nevykonával žiadnu kontrolu. Žiadosti na kataster podával prokurátor."

Pred šiestimi rokmi podal na Draga trestné oznámenie pre krivé obvinenie – podľa vlastných slov aj preto, aby prispel k vyšetreniu celého prípadu. Podľa našich informácií však polícia kauzu neuzavrela ani po rokoch. Drag ako bývalý legalizant polície v podsvetí nebol podľa slov svojho advokáta doposiaľ zbavený mlčanlivosti zo strany ministra vnútra. Pritom tvrdil, že v prípade potreby bude svoju výpoveď konfrontovať s policajným funkcionárom aj na detektore lži.

Šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer sa vzdal funkcie: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy