Tipy a rady polície: Ako sa vyvarovať mikrospánku?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Profimedia
BRATISLAVA / Polícia v rámci preventívnych opatrení týkajúcich sa bezpečnej jazdy upozorňuje vodičov na mikrospánok. Poukázala na niekoľko rád a tipov, ako sa vyhnúť mikrospánku. Ten je totiž nebezpečným faktorom nehodovosti najmä počas dovolenkových ciest.
Maximálnu sústredenosť si vyžaduje bezpečná jazda. Ešte stále platí, že počet nehôd najmä v letných mesiacoch sa zvyšuje pribúdajúcim počtom áut na cestách. Pod nehody sa najmä v tomto období podpisujú ospalosť a únava. Vodiči si málokedy uvedomujú, že unavení by si podľa zákona ani nemali za volant sadať.
Taktiež vysoké pracovné nasadenie, stres a snaha stihnúť čo najviac vyvoláva psychickú vyčerpanosť a únavu, ktorá sa odráža aj za volantom. Psychická únava znižuje koncentráciu, spomaľuje schopnosť reakcie a rýchleho rozhodovania.
Rady a tipy, ako sa vyhnúť mikrospánku
Ak sa chystáte najmä na dlhšiu jazdu, je vhodné:
- dostatočne si pred cestou oddýchnuť,
- robiť si častejšie prestávky počas jazdy,
- v prípade pocitu prichádzajúceho mikrospánku, čo najskôr zastaviť, vystúpiť, napiť sa vody, prejsť sa na čerstvom vzduchu,
- vystriedať sa so spolujazdcom.
Vodičom, ktorí cestujú do zahraničia, odporúčame zistiť si aspoň základné informácie a povinnosti, ktoré platia v danej krajine, aby predišli nepríjemnostiam a vysokým pokutám. Aj v tomto prípade platí – mysli na možné dôsledky.
Mikrospánok hral hlavnú úlohu aj pri tragickej nehode v obci Kriváň, keď sa päťčlenná posádka vracala z folklórnych slávností: