Skoro jasno
11°
Bratislava
Katarína
25.11.2024
NAKA vyšetruje prípad korupcie pri stavbe obchvatu. Svedok opísal ceny za vydanie dokumentov
Zdielať na

NAKA vyšetruje prípad korupcie pri stavbe obchvatu. Svedok opísal ceny za vydanie dokumentov

BRATISLAVA / Národná kriminálna agentúra naďalej vyšetruje prípad korupcie, ktorý má súvisieť s navážaním pochybného odpadu pod budované cesty bratislavského obchvatu. Podľa portálu Aktuality.sk a Nadácie Zastavme korupciu, svedok, ktorý korupciu na bratislavskom úrade objasňuje, vyšetrovateľom opísal, koľko úradníci brali za vydanie potrebných dokumentov. Podľa spomínaných portálov úplatky išli z centov odvedených za každú tonu odpadovej zeminy, ktorá išla pod diaľnice.

Policajní detektívi NAKA vtrhli na Okresný úrad v Bratislave ešte vlani. Na odbore starostlivosti o životné prostredie vykonali prehliadky a zadržali niekoľko osôb. Razia vyústila do obvinení aj niekoľkých podnikateľov. Medzi nimi aj muža, ktorého firma za sprostredkovateľskú činnosť mala účtovať niekoľko centov z tony zeminy, ktorú odpadári dodávali na stavbu diaľničného telesa obchvatu. Úradníci mali konať v prospech firiem, ktoré s odpadom obchodujú tak, aby ho mohli spracovávať. Za vydané potrebné dokumenty, mali dostávať úplatky. Polícia preveruje úplatky v státisícoch eur a systém korupcie má objasňovať práve svedok, ktorý peniaze od podnikateľov úradníkom údajne nosil. "Za pomoc Alwaaxu mala Weisova firma VOSP inkasovať odmenu 10 centov za každú vyvezenú tonu pod diaľnicu," uvádza sa v reportáži portálu Aktuality.sk, ktorý s informáciou prišiel ako prvý. 

Jedna z firiem, ktorú svedok polícii spomína pred časom prešla pod inú spoločnosť s názvom Ančeta. Tá sa dostala do vyšetrovania pred takmer dvomi rokmi v súvislosti s preverovaním podozrivej odpadovej zeminy, ktorá mala ísť tiež pod diaľničné teleso. Jej majiteľ pre TV JOJ uviedol, že žiadne služby svedka v korupčnej kauze nevyužil ani sa s ním nikdy nestretol. "S pánom Weisom som sa nestretol. Boli viaceré pokusy zo strán rôznych sprostredkovateľov, ktoré som ale ignoroval," povedal odpadár František Ančík. 

TV JOJ sa pokúsila získať priamo rozhovor so svedkom polície Weisom, ktorý mal pred rokmi byť aj sponzorom vtedy len vznikajúcej strany Most-Híd. Jeho advokát TV JOJ uviedol, že sa už mediálne vyjadrovať nebude, kedže aj článok Aktuality.sk vraj branie provízie za sprostredkovateľkú činnosť, vníma ako trestný čin, čo odmietajú. Ministerstvo životného prostredia, ktoré ovláda strana Most-Híd, upozorňuje, že na konanie podozrivých úradníkov, upozorňovali medzi prvými. "Na základe viacerých podozrení ministerstvo životného prostredia iniciovalo vykonanie kontroly na úrade. Zistenia boli také, že vec skončila na generálnej prokuratúre," povedal hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák. 

Ministerstvo neodpovedalo či pre Most-Híd bola téma aj skutočnosť, že v korupčnej kauze je zapletený aj dnes už bývalý straník Rastislav Žitný, ktorý od prevalenia kauzy s médiami nekomunikuje. "Vyšetrovanie naďalej prebieha. Väzobne sú stíhané tri osoby," povedala hovorkyňa Špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy