Zatiahnuté
Bratislava
Emília
24.11.2024
Od pádu vrtuľníka, ktorý si vyžiadal dve obete, uplynuli takmer dva roky. Vyšetrovanie stále nie je ukončené
Zdielať na

Od pádu vrtuľníka, ktorý si vyžiadal dve obete, uplynuli takmer dva roky. Vyšetrovanie stále nie je ukončené

BRATISLAVA / Vyšetrovanie pádu policajného vrtuľníka v Prešove trvá akosi pridlho. K tragédii pritom došlo v máji v roku 2017 a vyžiadala si dve obete. Rezort vnútra doteraz neprezradil presnú príčinu tragédie. Ministerka Denisa Saková vysvetlila prečo.

Leteckí vyšetrovatelia, ktorí skúmali dôvod nešťastia, svoju prácu v prípade už mali ukončiť pred polrokom. "Momentálne celá ta vyšetrovacia zložka alebo ten vyšetrovací spis je na Inšpekcii ministerstva vnútra, ktoré preveruje pod dohľadom prokurátora jednotlivé časti daného vyšetrovacieho spisu," povedala ministerka vnútra Denisa Saková. 

"Je to vrcholne neúctivé voči tým pozostalým, pretože práve v takýchto citlivých prípadoch, treba tie výsledky dodať čo najskôr. Ak niekto urobil chybu, tak proste to treba jednoducho priznať," uviedol bývalý minister obrany Ľubomír Galko z SaS. 

K tragédii došlo v priestoroch vojenského letiska v Prešove počas výcviku. Dvaja policajti zrútenie vrtuľníka z výšky sto metrov prežili, dvaja hasiči už toľko šťastia nemali. Išlo o 48-ročného Radoslava Lacka a 43-ročného Petra Toďora. 

​Rodiny oboch hasičov už ale viac ako rok a pol čakajú na jediné, a to na dôvod ich náhlej straty. Kým vyšetrovanie nie je ukončené, nie je v hre ani ich odškodné. "Je to nonsens, aby tí pozostalí boli odškodňovaní až po niekoľkých rokoch, keď sa celá situácia vyšetrí. Je to voči nim samozrejme nefér," dodal Galko. 

Údaje z čiernej skrinky analyzovali aj odborníci z Prahy. Podľa ich predbežných výsledkov, ľudský faktor pri tragédii, ktorá si vyžiadala dve obete, nezlyhal. Dôvodom pádu by mal byť podľa nich výpadok oboch motorov vrtuľníka naraz. Nič ale ešte nie je definitívne. Stále je tak v hre porucha stroja aj zlyhanie pilota alebo posádky. Táto situácia sa ale veľmi dotýka aj leteckých zdravotných záchranárov, ktorí vrtuľníky Bell 429 aktívne používajú na troch strediskách. "V záujme bezpečnosti našich posádok je pre nás dôležité poznať príčinu leteckej nehody policajného vrtuľníka Bell 429. Zo strany príslušných zodpovedných úradov neboli vydané žiadne rozhodnutia o obmedzení prevádzky na týchto strojoch," dodala Hopjaková. 

"Predstavte si teraz tých pilotov, ktorí dnes sadajú do vrtuľníkov. Oni dodnes nepoznajú príčiny toho, čo sa stalo," dodal Galko. Ministerka vnútra sľúbila, že príčinu tejto tragédie sa verejnosť aj rodiny obetí dozvedia. Otázne je ale kedy. "Budú aj prezentované informácie, ktoré po ukončení vyšetrovania budeme komunikovať s verejnosťou," uviedla Saková. 

Pozrite si archívnu reportáž o dni, kedy vrtuľník padol. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy