Užitočný nápad polície! Pomoc tiesňovej linky môžete získať aj prostredníctvom SMS
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / SMS na číslo tiesňového volania 112 je určená predovšetkým pre sluchovo znevýhodnených občanov, ale aj pre prípady, keď sa niekto ocitne v tiesni, prípadne je svedkom mimoriadnej udalosti alebo trestného činu a nie je možné privolať pomoc volaním na číslo tiesňového volania 112.
Pripomenul to na sociálnej sieti Policajný zbor SR s tým, že zasielanie SMS na číslo tiesňového volania je možné z akéhokoľvek mobilného telefónu, v ktorom je vložená SIM karta niektorého z pôsobiacich telekomunikačných operátorov na Slovensku. „Nie je možné posielať SMS zo zahraničného čísla na území SR, je však možné vykonať hovor z takéhoto telefónneho čísla na číslo tieňového volania 112,“ uvádza polícia.
Pri písaní núdzovej SMS podľa polície sa treba upokojiť a sústredene napísať najmä čo sa stalo (napadnutie, zdravotný problém, úraz, dopravná nehoda, požiar a iné) a kde sa stalo (kam treba vyslať pomoc, najlepšie adresu vrátane názvu obce, alebo záchytný bod ako napr. križovatka, alebo iný orientačný bod). Policajti zdôrazňujú, že posielanie fotografií a MMS na číslo tiesňového volania 112 zatiaľ nie je možné. „Okrem hlasového hovoru a SMS na číslo tiesňového volania 112 však funguje aj automatické a manuálne eCall volanie z automobilov v prípade dopravnej nehody. Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra SR ako ďalší krok pripravuje podmienky zavedenia aplikácie 112, ktorá zasielanie fotiek umožní,“ uvádza polícia.
Prostredníctvom sms môže operátor klásť aj otázky
Po doručení SMS príde podľa polície odosielateľovi z čísla tiesňového volania 112 potvrdenie, že SMS bola doručená. „Potvrdenie znamená, že operátor čísla tiesňového volania 112 už vašu tieseň rieši a nie je potrebné zasielať SMS opakovane,“ vysvetľuje polícia. Podľa toho o akú udalosť
ide, operátor v prípade potreby môže ešte formou spätnej SMS klásť otázky, aby získal informácie nevyhnutné pre poskytnutie pomoci a vyslanie zložiek integrovaného záchranného systému. „Tiež bude dávať pokyny na ochranu vášho života a zdravia alebo majetku, prípadne na ochranu života a zdravia alebo majetku ľudí vo vašom okolí,“ uvádza polícia.
Rovnako dôležité je podľa polície pripomenúť, že blokovanie čísla tiesňového volania 112 neodôvodnenou alebo zlomyseľnou komunikáciou môže spôsobiť oneskorenie pomoci pre ľudí, ktorí pomoc skutočne potrebujú. „Upozorňujeme, že za zneužitie SMS blokovaním alebo neodôvodneným vyžiadaním pomoci hrozí rovnaká sankcia ako v prípade zneužívania hlasovým volaním, teda pokuta do výšky 1659 eur,“ dodala polícia.
Policajti využívajú pri práci drony. Viac v reportáži: