Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Počet samovrážd vzrástol, život si vzali aj štyri deti. Čo sú najčastejšie príčiny?
Zdielať na

Počet samovrážd vzrástol, život si vzali aj štyri deti. Čo sú najčastejšie príčiny?

BRATISLAVA / Počet prípadov samovrážd oproti minulému roku stúpol. Častejšie si dobrovoľný odchod zo sveta volia muži. Výnimkou nie sú ani deti do 14 rokov, či mladiství. Vyplýva to z najnovších štatistík Národného centra zdravotníckych informácií.

 Ukončiť svoj život samovraždou sa rozhodli najčastejšie ľudia vo veku 50 až 59 rokov. "Žiaľ 4 samovraždy spáchali aj deti do 14 rokov. V roku 2018 na Slovensku ukončilo život samovraždou 533 osôb, čo je o 27 viac ako predvlani. O samovraždu sa pokúsilo celkovo 773 ľudí, čo je naopak pokles o 68," informoval v tlačovej správe Boris Chmel, hovorca NCZI. 

Čísla hovoria že:

Z dlhodobého hľadiska je minuloročných 533 dokonaných samovrážd menej ako priemer (548) za obdobie rokov 2001 – 2018. V tomto období boli maximá s počtom viac ako 600 prípadov hlásené v rokoch 2008 – 2010 a v roku 2013.

V sledovanom období od rok 2001 do 2018 výrazne prevažovali samovraždy mužov (84,9%). Vlani po prvýkrát klesol pod 80 % (425 prípadov). Naopak podiel samovrážd žien vzrástol na 20,3 % s počtom 108 prípadov v roku 2018 a obidva parametre boli najvyššie od roku 2001. Čo sa týka sociálno-ekonomického postavenia majú od roku 2014 stúpajúcu tendenciu samovražedné pokusy pravidelne zamestnaných a v roku 2018 prevýšili počet nezamestnaných o 23 pokusov. 

Medzi mužmi bolo vlani najviac samovrážd vo vekovej skupine 50 až 59 rokov (21%), ženy páchali samovraždy najviac vo veku 60 – 69 rokov (21,3 %).

Príčiny samovrážd u detí

Štatistika zachytáva aj 4 samovraždy maloletých detí (2 chlapci a 2 dievčatá) a 15 samovrážd mladistvých vo veku 15 až 19 rokov, 11 z nich sa týkalo chlapcov. 

"Hlavnými motívmi pri pokusoch o predčasné ukončenie života sú u detí konflikty a rodinné problémy, s odstupom nasledujú školské problémy," doplnil generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

V súvislosti s prípadmi, kedy si dieťa ublíži pre problémy v škole, či známky, polícia a odborníci radia. Polícia vydala aj niekoľko rád pre rodičov, ako sa majú zachovať v situácii, keď vysvedčenie ich detí nebude úplne ideálne. Trest určite nie je riešením. Čo ale robiť v prípade, že dieťa utečie z domu? Prečítajte si tieto rady a zhodnotenie odborníka - psychológa.

Základom medzi dieťaťom a rodičom je komunikácia. "Každému prípadu nezvestného dieťaťa polícia venuje mimoriadnu pozornosť, v takýchto prípadoch spolupracujú všetky policajné zložky. Ak zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že by sa osoba mohla nachádzať v zahraničí, vyhlási sa prostredníctvom slovenskej centrály Interpolu medzinárodné pátranie," informovala policajná hovorkyňa Denisa Balogová. 

Aké sú dôvody úteku detí?

  • Boja sa trestu za zlé vysvedčenie
  • Na protest proti nespravodlivosti rodičov alebo vychovávateľov
  • Túžia sa dostať z  prostredia, v ktorom sú šikanované, týrané, zneužívané a zanedbávané,
  • Hľadajú dobrodružstvo, samostatnosť, túžia sa vymaniť spod kontroly dospelých.

Signály, že sa niečo deje:

dieťa sa uzatvára do seba, uniká do svojho vnútorného sveta, odmieta komunikáciu s rodinou, kamarátmi, mení prostredia, je ľahostajné k svojmu zovňajšku, dieťa chodí poza školu, klame, nevie sa sústrediť, dieťa je smutné, obviňuje sa z neúspechu, dieťa náhle končí so záľubami a koníčkami, mení svoju partiu. 

Viac aj v rozhovore s odborníkom TU:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy