Oblačno
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Obyčajný vklad peňazí skončil výsluchom na polícii. Bankovka pritom falošná nebola
Zdielať na

Obyčajný vklad peňazí skončil výsluchom na polícii. Bankovka pritom falošná nebola

BRATISLAVA / Aj obyčajný vklad prostredníctvom bankomatu sa môže skončiť výsluchom na polícii. Nášmu kolegovi zadržala banka 50-eurovú bankovku s podozrením, že je falošná. Paradoxné na celej veci je ale to, že polícia ho predvolala na výsluch pre podozrenie z falšovania peňazí aj napriek tomu, že mu NBS niekoľko týždňov pred tým potvrdila, že bankovka falošná nie je.

"Vraj sa to stáva. Údajne stačí zle položiť bankovku alebo môže byť pokrčená a v tom momente už ju ten automat vyhodnotí ako podozrivú," priblížil moderátor Jozef Kuriľák. 

Zadržaná bankovka mu teda na účet pripísaná nebola a putovala do NBS. Tá mu začiatkom novembra poslala vyrozumenie, že bankovka je pravá. Tým sa ale celá vec pre Doda neskončila. "Som musel ísť vypovedať na políciu. Musel som povedať, kto som, čo som, čo robím, kde som sa k bankovke dostal. A ako celý ten proces prebiehal vkladania peňazí do automatu," potvrdil Dodo. 


"Vo Vami uvedenom prípade vyšetrovateľka v čase konania výsluchu nedisponovala informáciou o pravosti odobratej bankovky. Táto informácia bola zistená samotným výsluchom a až následne bolo vyšetrovateľke z predmetnej banky doručené potvrdenie o pravosti predmetnej odobratej bankovky," vysvetlila Veronika Slamková, hovorkyňa KR PZ Bratislava. 

Na jednej strane sa nič nestalo, veď vec sa vyriešila. Otázka ale je, či by nebolo efektívnejšie, ak by si polícia počkala na výsledok expertízy a predvolala len ľudí, u ktorých sa falšovanie potvrdí. "Keď si predstavím, že som dôchodca, ktorý nemá veľa peňazí a na mesiac mu zadržia 50€ bankovku a potom ho ešte nútia napriek tomu, že už má vyjadrenie, že bankovka je pravá, nútia ho k tomu, aby musel ísť vypovedať na políciu, tak asi by som bol z toho dosť nešťastný," reagoval Dodo.

V praxi by to malo fungovať takto

"Po obdržaní vyjadrenia z NBS k zadržanej bankovke banka zasiela na políciu list - Oznámenie: výsledok odborného posúdenia pravosti bankoviek na políciu," upresnila Oddelenie komunikácie a stratégie značky Tatra banka, a.s.

Podľa NBS by tak však banka mala urobiť čo najskôr. "Je povinná toto zistenie bezodkladne oznámiť orgánom činným v trestnom konaní," potvrdila Národná banka Slovenska. 

Aby človek v prípade, že bankovky nefalšoval, nemusel zbytočne absolvovať výsluchy na polícii. Podľa NBS sa v tomto prípade stali dve veci. "Buď si Tatra banka nesplnila svoju informačnú povinnosť vo vzťahu k Policajnému zboru po tom, ako dostala z NBS oznámenie o pravosti bankovky alebo po oznámení o zadržaní podozrivej bankovky začala polícia vo veci konať a poslala predkladateľovi bankovky predvolanie – ešte pred tým, ako bol známy výsledok analýzy bankovky v NBS," uviedla Národná banka Slovenska. 

Zbytočné vypočúvanie

Opletačkám s políciou teda Dodo mohol predísť, ak by banka odoslala výsledok expertízy hneď a nie až po 2 týždňoch alebo ak by si polícia počkala na výsledok analýzy a predvolávala až v prípade, ak sa falšovanie potvrdí.

Ak totižto takýto systém funguje pri každom podozrivom z falšovania peňazí, tak len v tomto roku mohlo byť zbytočne vypočúvaných zopár tisícok ľudí. "V roku 2019 boli do dnešného dňa zadržané podozrivé bankovky a mince v 5 242 prípadoch a z toho v 3 005 prípadoch boli bankovky a mince pravé," skonštatovala Národná banka Slovenska. 

Chcela pomôcť ale naletela podvodníčke. Na pomoc si žena vzala úver 37-tisíc eur, viac vo videu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy