Pozemkový chaos má uľahčiť ďalšia novela zákona. Na stranu ministerky Matečnej sa pridali aj geodeti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Ministerstvo pôdohospodárstva sa vlani pustilo do plánu úpravy extrémne rozdrobených pozemkov na Slovensku. Každoročne si chce vybrať 120 katastrov a podľa informácií rezortu vynaložiť na usporiadanie pozemkov 30 miliónov eur. Pripravilo aj novelu zákona o pozemkových úpravách, ktorú ale vetovala prezidentka Zuzana Čaputová. Na stranu ministerky Gabriely Matečnej sa v pondelok pridali združenia geodetov a kartografov, ktorí na novele spolupracovali.
Slovenská pôda je mimoriadne rozdrobená a neusporiadanie pozemkov sťažuje dedičom dostať sa k svojmu majetku, spôsobuje rozkol medzi farmármi, bráni budovaniu infraštruktúry a v neposlednom rade vytvára priestor na špekulácie s pôdou. Proces, pri ktorom sa z takýchto slížikov majú stať pozemky, má podľa odborníkov uľahčiť novela zákona o pozemkových úpravách.
Pozemkový chaos má uľahčiť ďalšia novela zákona
Na Slovensku je vyše 3 000 nedoriešených katastrov a mnoho z nich má práve takúto podobu. Geodeti tvrdia, že úpravami, ktoré vyplynuli z praxe, sa urýchli usporiadanie extrémne rozdrobených pozemkov a jeho neprijatie by problém zas odkladalo. "Vlastník vstupuje a pokiaľ to nepredá počas konania lepšie, ideálnejšie, tak umiestnený, ucelený, výhodnejší a hodnotnejší pozemok dostáva, to je dôležité," povedal Vladimír Uhlík, Komora pozemkových úprav SR.
Zákon však narazil na veto prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá sa obávala najmä toho, že by novelou boli obmedzené práva majiteľov scelovaných pozemkov na úkor ich nájomcov, ktorí pôdu užívajú. "Má vážne pochybnosti o jej súlade s ústavou, najmä s princípom ochrany vlastníctva. Je si pritom ale vedomá dôležitosti týchto zmien," uviedol hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.
"Ten zákon je vyvážený aj z nášho hľadiska a umožňuje hájiť práva aj vlastníkov, aj nájomcov v primeranej forme," dodal Uhlík. "Vlastník si vlastnícke práva môže uplatniť v celom procese pozemkových úprav, ktoré nie sú jednodňové," vysvetlila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
Pre veto prezidentky predseda parlamentu rozhodol zvolať ešte jednu schôdzu parlamentu, kde môže parlament veto prelomiť. "Neprijatím novely zostane v platnosti doterajší zákon o pozemkových úpravách a bude sa postupovať podľa neho ako doteraz. Len nebudeme môcť využiť niektoré vylepšenia," povedal Jozef Urban, Komora pozemkových úprav SR. Usporiadanie pozemkov by uvítala aj Poľnohospodárska platobná agentúra. Tá vyplatila poľnohospodárom pri vyše 30 tisíc žiadostiach takmer 718 miliónov eur, z toho drvivú väčšinu na priamych platbách.
"Scelený pozemok sa ľahšie kontroluje, sa ľahšie umiestňuje, sa ľahšie identifikuje. My si myslíme, že je to v prospech celej republiky," zhodnotil riaditeľ PPA Juraj Kožuch. Štát sa s rozdrobenými pozemkami vysporiadava 30 rokov a podľa odborníkov bez ohľadu na to, či novela zákona v parlamente napokon prejde, to zrejme ďalších 30 rokov trvať bude.
Viac o téme ohľadom pozemkovej reformy a dedení pôdy sa môžete dozvedieť v archívnom videu: