Jozefa Majského na Slovensko nevydajú, český súd rozhodol o jeho väzbe
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Odsúdeného Jozefa Majského nevydajú na výkon trestu na Slovensko. Rozhodol o tom Mestský súd v Prahe, ktorý ho zároveň ponechal vo väzbe. Majský sa na pojednávaní vyjadril, že je proti vydaniu na Slovensko, keďže má aj české občianstvo a chce v Česku dožiť.
Jozef Majský pred súdom povedal, že chce dožiť svoj život v Česku, pretože tam má byt. Vydanie na Slovensko rázne odmietol, no a jeho žiadosti Mestský súd Praha vyhovel. Vo väzbe ho ale ponechal aj naďalej. Odsúdený s väzobným stíhaním nesúhlasí a odvoláva sa na svoj zdravotný stav. 74- ročný Majský trpí rakovinou, cukrovkou a ďalšími ochoreniami.
V prípade odsúdeného Jozefa Majského musí ešte rozhodnúť Vrchný súd v Prahe, voči rozhodnutiu mestského súdu sa odvolal.
Senát Najvyššieho súdu SR zamietol na pojednávaní 29. júla odvolanie Majského v kauze podvodu nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest. Najvyšší súd tak potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý ho v roku 2015 odsúdil na deväť rokov odňatia slobody. Prokurátor Ján Šanta po 18 rokoch od začatia trestného stíhania označil prípad "ako kus svojho života". Obžalobu podával ešte v novembri v roku 2004. "Je to proces s mega obštrukciami, kde sme museli prekonať stovky prekážok, vykonať tisícky úkonov od prvého úkonu. Spravodlivosť sa musí raz dostaviť. Tomu verím," povedal po pojednávaní Šanta.
Odsúdeného Majského zadržala následne v utorok 4. augusta v nemocnici v Prahe česká polícia.
Spoločník Fruni
Podstatou Masjkého podvodu v nebankovkách bolo to, že z Horizontu fiktívne mali previesť 100 % akcií BMG Invest cez vtedajšieho konateľa Vladimíra Fruniho do údajne vymyslenej americkej spoločnosti Kavalier, ktorú zatupoval Patrik Pachinger. Po uzatvorení pobočiek po celom Slovensku Majský dal príkaz, aby z pobočiek jeho ľudia pozbierali peniaze, ktoré mu priviezli do jeho bratislavského sídla. Malo ísť o 5 bezpečnostných kufrov naplnených 40 miliónmi. Sám na tuneli mal ovládnuť majetok v hodnote takmer miliardy. Jeho obhajoba bola postavená na tom, že Majský žiadne príkazy nepodpisoval a nikde oficiálne ani nefiguroval. Neúspešne.