Europol vydal podrobnú analýzu hrozieb závažného a organizovaného zločinu. Čo sa v nej nachádza?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Europol vydal podrobnú analýzu hrozieb závažného a organizovaného zločinu, ktorému čelí Európska únia. Organizácia tak robí každé 4 roky. Už v minulosti varovala napríklad pred násilnosťami v dôsledku pandémie a taktiež upozornila na záujem mafiánskych organizácií o miliardové financie.
Podvody s platobnými kartami, falošné doklady, zadržaní migranti či prevádzači v putách. Taktiež rozložené gangy obchodujúce s ľuďmi, so zbraňami či s liekmi. Aj toto sú výsledky medzinárodných akcií Europolu, do ktorých sa zapojili aj slovenskí policajti. Operácie prebiehali naraz v desiatkach krajín a v Európskej únii, aj mimo nej.
V hodnotiacej správe, ktorá má vyše 100 strán podľa zistení Europolu stojí, že závažný a organizovaný zločin nikdy nepredstavoval pre EÚ a jej občanov takú veľkú hrozbu ako dnes.
"Takmer 40 percent zločineckých sietí pôsobiacich v EÚ je zapojených do obchodu s nelegálnymi drogami vrátane marihuany, kokaínu, heroínu a syntetických drog," skonštatovala výkonná riaditeľka Europolu.
Nedávno europol zmedializoval operáciu "Štít", zameranú na obchod s liekmi a dopingovými latkami. Spolupracovalo na nej 19 členských štátov únie, vrátane Slovenska. Počas operácie rozložili 25 zločineckých skupín, zatkli takmer 700 podozrivých a zaistili 25 milionov kusov liekov a iných látok v hodnote 73 milionov eur.
V dokumente SOCTA 2021 z dielne europolu stojí, že 60% zločineckých sietí pôsobiacich v Európskej únii využíva násilie ako súčasť svojho kriminálneho biznisu.
Taktiež zločinci ročne vyprodukujú a perú miliardy eur. Podľa poznatkov Europolu, mafiánske organizácie majú záujem o miliardové financie uvoľňované v rámci Fondu obnovy EÚ. Vlani výkonná riaditeľka Europolu Catherine De Bolleová avizovala, že organizácia bude dôkladne preverovať, kam idú peniaze z tohto fondu.
"Dve tretiny zločincov využíva denne korupciu. Analýzy ukazujú , že viac ako 80 % zločineckých sietí v EÚ využíva na svoju trestnú činnosť legálne obchodné štruktúry," dodala De Bolleová.
A teda rôzne s.r.o. a iné subjekty. Europol môže v boji proti zločinu zakročiť cielene a operatívne na základe údajov a poznatkov 27 členských krajín a partnerských štátov.
"Slovenská republika sa aktívne podieľa na medzinárodnej policajnej spolupráci realizovanej prostredníctvom Europolu v podobe výmeny kriminálnych informácií a poznatkov, najmä zasielaním príspevkov do analytických projektov a vkladaním informácií do Informačného systému Europolu," informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Europol nevykonáva pátranie po osobách a veciach. Na to slúžia iné špecializované kanály medzinárodnej policajnej spolupráce ako Interpol a SIRENE.
"Pri spoločných aktivitách a operáciách sú využívané databázy oboch organizácií, kapacity a odbornosti expertov, ako aj iné nástroje a možnosti," povedal hovorca policajného prezídia Slivka.
Už v minulosti Europol varoval napríklad pred násilnými protestami v dôsledku koronavírusovej pandémie, keďže karanténne opatrenia vyvolali u časti obyvateľstva nespokojnosť.
"Príkladom spolupráce Slovenska s Europolom bol aj prípad vraždy novinára Kuciaka a jeho priateľky," uzavrel Slivka.
Pozrite si ako to vyzeralo počas súdneho procesu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, pri ktorom vypovedali experti z Europolu: